Yeni Başlayanlar İçin Twitter Sözlüğü

Sosyal medyadan bahsederken Twitter gibi bir sosyal ağı atlamak mümkün değil. Twitter dünya üzerinde en çok ziyaret edilen 10 siteden biri ve şu an için toplam 500 milyon kullanıcıyı aşmış durumda. Hergün ortalama 340 milyon yeni Tweet gönderiliyor ve site içerisindeki arama fonksiyonu gün içerisinde tam 1,6 milyar defa kullanılıyor.

Fakat Twitter’ın diğer sosyal ağlara göre bir dez avantajı var o da Twitter’a has olarak kullanılan jargon. Bu konuşma ve yazma jargonu Twitter’ı kullanmaya ilk defa yeltenenler için bir engel olarak gösteriliyor.

Twitter’ı tüm fonksiyonlarıyla kullanabilmek için Twitter jargonunu öğrenmek gerçekten önemli. Twitter kullanımı sırasında karşınıza çıkacak olan “hashtag”, “retweet”, “direct message” veya “DM” terimleri bu sosyal ağın temellerini oluşturuyor. Eğer aranızda Twitter kullanmak niyetinde olan ama kendine has dilinden çekinenler varsa işte size Twitter sözlüğü;

Twitter Terimleri

@ Sembolü

Twitter akışı hiçbir zaman durmayan bir platform, dolayısıyla eğer yüzlerce kişiyi veya hesabı takip ediyorsanız akışı yakalamak her zaman mümkün değil. Bu aynı zamanda karşı taraf içinde geçerli, yani sizin içeriğiniz karşı tarafa, takipçilerinize ulaşması ve her yazdığınızın takip edilmesi, yakalanması çok mümkün değil. İşte bu sebeple eğer gönderinizin belirli bir kişi veya takipçi tarafından kaçırılmasını istemiyorsanız @ sembolü kullanarak o kişiyi iletiniz içerisinde belirtebilirsiniz.

Aslında bunu yapmanın 2 yolu var;

  1. Mesela bir tweet veya ileti göndereceksiniz ve bu iletinizin özellikle teknolojionline tarafından okunmasını istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken iletinizin içine @teknolojionline yazmak.
  2. Eğer bir tweet veya iletiye cevap yazacaksınız sadece iletinin altındaki  “Yanıtla” kısmına tıklamanız yeterli, tweet kimden geldiyse onun hesabı direk refere edilecek. örneğin bizden gelen bir tweete yanıtla derseniz yanıtınız içine @teknolojionline otomatik olarak gelecek.

Bu fonksiyonu kullanırken şunu unutmayın ki gönderdiğiniz tweet yine de herkes tarafından görünür olacak. Eğer kişiye özel bir ileti gönderecek iseniz direkt mesaj (DM) özelliğini kullanmanız lazım.

DM – Direkt Mesaj (Direct Message)

DM yani direkt mesaj bir kişiye, kullanıcıya özel mesaj anlamına geliyor. Eğer bir Twitter kullanıcısına herkesin okumasını istemediğiniz bir mesaj göndermek istiyorsanız DM özelliğini kullanabilirsiniz. Her ne kadar Twitter gibi bir platformun doğasına aykırı gözüksede e-mail veya telefon gşbş kişisel bilgilerin paylaşımı açısından oldukça faydalı bir özellik.

# Sembolü

# sembolü Twitter platformunun yapı taşlarından biridir kesinlikle.  Bu özellik aslında yapımcılar tarafından eklenmiş bir özellik değildir, kullanıcılar arasında yaygınlaşmasından sonra resmi olarak yerleştirilmiş ve geliştirilmiş bir özelliktir. Bir nevi konuyu veya kategoriyi belirler. Örnek bir tweeti aşağıda görebilirsiniz;

Aslında kategorilerde ve konulandırmada çok önemli olan bu özellik son zamanlarda en çok takipçi arttırma yöntemler için kullanılmaya başlandı. Mesela akşama milli maç var ve o konuyla ilgili bir tweet atacaksınız. Normalde atacağınız tweetleri sadece takipçileriniz görebilecekken eğer #milli maç diye atarsanız, o konuyu arayan herkes tarafından görülecektir attığınız tweet.

RT – Retweet

Genel anlamda RT diye bahsedilir, başka birinin attığı bir tweeti tekrardan tweetlemek anlamına gelir. Böylece ilginç bir tweet sadece atanın takipçilerine ulaşacakken bir çok kişi tarafından retweetlenirse daha çok Twitter kullanıcısına ulaşmış olur.

#FF

Yeni yeni popüler olduğu için pek yaygın değildir. Follow Friday kelimelerinden türetilmiş olup Twitter kullanıcıları tarafından geleneksel hale getirilmiştir. Tweet içine #FF konarak özellikle cuma günleri takipçi kazanmak için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.