Yeni Sosyal Paylaşım Fenomeni-Pinterest

Son zamanların yeni sosyal paylaşım fenomeni Pinterest ilgi çekmeye devam ediyor. Eğer bu zamana kadar haberiniz olmadıysa bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Peki tam olarak Pinterest nedir? Pinterest fotoğraf üzerine kurulu bir sosyal network, bir sosyal paylaşım platformudur. Bir nevi Tumblr ve Flickr‘ın orta yerde buluştuğu yeni bir sosyal medya aracıda diyebiliriz.

Pinterest nasıl kullanılır? Maalesef ve maalesef site ingilizce ama kullanımı öyle çokda zor değil. Öncelikle belirli kategorilerin altına kendinize bir pano açıyorsunuz bu panoya internette bulduğunuz beğendiğiniz herhangi bir yazıyı veya haberi bu panoya bir resim ile beraber pinliyorsunuz yani iğneliyorsunuz. Zaten ismide ingilizce Pin (iğne veya iğnelemek) ile Interest (ilgi, ilgi alanı) kelimelerinin birleşiminden bir tür kelime oyunu ile oluşturulmuş.

Pinterest’in ara yüzü son derece kullanışlı, ana sayfada resim üzerine kurulu olduğu için son derece basit ama bir o kadarda güzel ve keyifli. Kullanması biraz bağımlılık yaratıyor bunuda zaten aylık ortalama 10 milyon yeni kullanıcıdan anlıyoruz.

Pinterest’i kendi sitenizin reklamı içinde kullanabilirsiniz. Site içerikleriniz için panolar açabilir ve bu panolara yazılarınızı pinleyebilirsiniz. Eğer tabi ingilizce bir siteniz varsa, Türkçe içeriğin şu an için çok popüler olabileceğini sanmıyorum. Ama şunuda unutmamak lazımli ne zaman bizler işin içine dahil olsak rakamsal olarak büyümemiz çok kısa sürüyor. Twitter‘a bile sonradan aktif olarak dahil olmamıza rağmen yaratılan TT’lerin dünya genelinde üst sıralara çıkması bunun en güzel örneği. Facebook kullanıcı sayısınıda unutmamak lazım tabi.

Site üzerineden ürün ve içerik pazarlayarak para kazanmakda mümkün, yeterli takipçi sayısına ulaştıktan sonra, pinleriniz takipçilerinizi sitenize veya ürününüze yönlendirecektir. İşin bu boyutu tabiki Spamcıların ilgisini çoktan çekmiş durumda. Auto link yaratarak Amazon satışlarından günlük 1,000 usd kazananlar bile çıktı ortaya ama site bu tarz kullanımları engellemek için yazılım güncellemeleri üzerine çalışıyor. Amazon’un Türkiye’ye ürün göndermediğini ve içerik sağlamadığını, Ebay’den ise satın alan insan sayısının azlığını düşünürsek bizim için henüz bir tehlike söz konusu değil. Zaten alıcılar için bir tehlike söz konusu değil sadece satıcılar için haksız kazanç engellenmeye çalışılıyor.

Son olarak şunuda belirtelimki siteye üye olmak için davetiye gerekli.  Siteye gidip davetiye talep edebilirsiniz ama gelmesi uzun sürebilir. İsterseniz Teknolojionline’net’den Pinterest davetiyesi talep edebilirsiniz, yorum alanına belirtmeniz yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.