Youtube Artık Türkçe

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube 1 Ekim 2012 itibariyle  artık Türkçe. Youtube yöneticilerinden Matthew Glotzbach tarafından video konferans ile yapılan duyuruya göre Türkçe Youtube resmi olarak yayına başladı.

İşin en güzel yanı ise siteye gittiğiniz zaman bunun sıradan bir çeviri olmadığını, tüm menülerin tamamen düzgün bir şekilde Türkçeleştirilmiş olduğunu görebilmeniz. İşin kötü tarafı ise yerel mahkemeler ile alınan kararlar ile yasaklanan videolar yerel sürümlerden çıkarılabilecek. Yani bu şu demek; Türkiye’de bir videonun yasaklanmasına karar verilirse o video Youtube.com üzerinde hala bulunsa bile, Youtube.com.tr adresinde bloke edilebilecek.

İnternet özgürlüğünde Uganda’nın bile gerisinde olan bir ülke olarak umarız bu durum çok fazla suistimal edilmez.

Eğer Youtube’u Türkçe olarak kullanmak istiyorsanız sitenin alt tarafında Language ayarlarından geçerli dili Türkçe olarak seçmeniz yeterli. Ama bu yetmez ben özellikle Türkiye’den yüklenen içeriklere erişmek istiyorum diyorsanız; eğer İngilizce kullanıyorsanız yine sitenin en alt tarafındaki menüden Location ayarlarından, Türkçe menü kullanıyorsanız ise Konum ayarlarından Türkiye seçimini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Youtube 2005 yılında kurulmuş ve 2006 yılında Google tarafından satın alınmıştı. Her ay 800 milyon ziyaretci toplam 4 milyar video izliyor. Siteye her dakikada 72 saatlik video yükleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.