Youtube ve Londra 2012

Londra 2012 Olimpiyatları başladı ve bitti, akıllarda ise anıları kaldı sadece. Bizim için ise en kalabalık sporcu kafilesi ile katıldığımız ve sportif başarısızlık adına neredeyse bir felakete dönmek üzere olan olimpiyatlar, sonlara doğru Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut’un 1500 metre yarışında 1. ve 2. olmaları ile neyseki çokda kötü olmayan bir final ile son buldu.

Gelelim Londra 2012 Olimpiyatlarının sosyal medyadaki yerine. Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube bu olimpiyatlarda NBC ile işbirliği içindeydi. Youtube NBC için olimpiyatlar sırasında canlı gösterimler sağladı ve bir video paylaşım sitesi standartlarına göre oldukça iyi bir çıkarmış. Üstelik aynı anda 500,000 kişinin aynı anda canlı olarak video seyrettiği zirve noktasında bile izleyiciler herhangi  bir problem yaşamamış.

Londra 2012 sırasından Youtube üzerideki resmi olimpiyat sayfalarından toplam 159 milyon video gösterimi olmuş. Bu gösterimlerin üçte biri mobil cihazlardan, yüzde elliden fazlası ise HD olarak izlenmiş.

Youtube’a göre Amerika ve 64 ülkede toplam 231 milyon video izlenmiş. Bu sayının 72 milyon gibi hatırı sayılır bir bölümü Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin resmi Youtube sayfası Youtube/olympic üzerinden izlenirken, 7 milyona yakın izlenme ise Amerikan Olimpik Takımı’nın Youtube sayfası Youtube/usateam üzerinden gerçekleşmiş.

Youtube’dan yapılan açıklamaya göre ise canlı gösterimlerin görüntü kaliteside üst seviyelere çıkarılmış. En güzeli her ne kadar evinizde televizyon karşısında oturup bu tür anların tadını çıkarmak olsada özellikle çalışanlar ve hareket halinde olanlar için teknoloji hayatı giderek dahada kolaylaştırıyor. Bakalım bu işin sonu nereye kadar gidecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.