2014 Teknoloji Trendleri Neler Olacak?

2013 yılında giyilebilir teknolojiden incelen tabletlere ve laptoplara kadar bir çok farklı teknoloji konsept olmaktan çıkarak pazarlanabilir hale geldi. En öne çıkan ürünler ise akıllı saatler e gözlükler oldu. Peki 2014 yılında teknoloji trendleri hangi yöne kayacak ve karşımıza çıkarması muhtemel ürünler neler olacak?

Akıllı Ev Teknolojileri

Malum Google’ın akıllı termostat ve detektör üreten Nest firmasını 3.2 milyar dolara almasın etkilerini bu sene içinde yavaş yavaş göreceğiz. Google’ın bu teknolojiyi hangi yöne doğru çekeceği aşikar ama bunu ne kadar hızlı yapacak ve karşımıza ne tür ürünler çıkartacak bilemiyoruz. Tabi bu arada rekabetin ortaya çıkaracağı alternatif ürünleri de unutmamak lazım.

Reklamlar Reklamlar ve Reklamlar

Reklamlar, daha doğrusu hedef kitleye tam isabet reklamlar muhtemelen daha fazla karşımıza çıkacak. Okuduğumuz dergilerdeki, televizyondaki veya radyolardaki reklamları artık konunun dışında bırakıyoruz, çünkü reklam sektörü artık bu konseptin dışına çıktı.

Şimdilerde moda dizi ve filmlerdeki ürün yerleştirmeler ama artık sponsorluk anlaşmaları ile ürünler bundan sonra okuduğunuz makalelerin ve seyrettiğiniz dizi veya filmlerin konusu içerisine dahil olacak. Artık reklamlar her zaman her yerde karşımıza çıkacak. Hatta bazen bilgi edinmek amaçlı okuduğunuz yazının belki de reklam olduğunu anlamayacaksınız bile.

Bulut Teknoloji

CES 2014’te Microsoft Play Station Now ile bulut teknolojiyi oyun sektörüne entegre ettiğini gösterdi. Artık oyun knosulunu bir kenara bırakıp sanal hesabınızdan oyuna kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Bu teknolojinin sonunun nereye gideceği aşikar, yakın gelecekte bize sadece internete bağlanabilen bir donanım yeterli olacak.

Sanal hafızalar ise şu an günümüzde zaten kullanılıyor fakat kapasiteleri çok arttı. 5 GB ile başlayan hesap başı limitler artık 200 GB seviyelerine ulaştı, öyleki 2013 yılında Microsoft Surface 2 satın alanlara 200 GB sanal kapasiteyi ücretsiz sağladı.

Ultra HD ve Eğilebilir Televizyonlar

HD Ready, HD, Full HD derken karşımıza şimdi de 4 bin piksel çözünürlüğe sahip Ultra HD (4K) televizyonlar çıktı. 1080P Full HD televizyonlardan 4 kat daha fazla çözünürlüğe sahip bu televizyonların fiyatları şimdilik çok yüksek ama tabiki makul seviyelere gelecek, gelmek zorunda. Çünkü satılmayan teknoloji kimseye para kazandırmaz.

CES 2014’te karşımıza sadece 4K Ultra HD televizyonlar değil aynı zamanda bükülebilir ve içe doğru eğimli modellerde karşımıza çıktı. Bu teknoloji 2014 yılında 4K Ultra HD televizyonlar kadar gelişim göstermeyecek olsa da yine de teknolojinin geldiği nokta açısından çok önemli.

Giyilebilir Teknoloji

Google Glass (gözlük), Pebble akıllı saat derken Pebble’a rakip Samsung ve diğer firmalar ortaya çıkmaya başladı. Fakat giyilebilir teknoloji bunlarla sınırlı değil, artık sağlık durumunuzu kontrol eden bileklikler, akıllı sutyenler ve iç çamaşırları raflardaki yerlerini alıyor.

Burada en büyük sıkıntıyı ise Google gözlükleri çekecek gibi gözüküyor, çünkü daha şimdiden bazı mekanlar bu gözlüklerle içeri girilmesini yasakladı bile.

Daha Büyük Tablet Daha Az PC

Apple firmasının daha büyük mekranlı tablet üreteceğine dair dedikodular ortalarda dolanmaya başladı. bile. Zaten tablet satışlarındaki artış trendinin PC satışlarında negatif olarak göründüğü bilinen bir gerçek. Şimdi ise daha büyük ekranlı ve kapasiteli tabletler ile birlikte 2014 daha fazla tablet yılı olacak gibi gözüküyor.

3 Boyutlu Yazıcılar (3D Printers)

Çok tehlikeli bir teknoloji olmasına rağmen rağbet giderek artıyor ve hemen ger gün 3D yazıcılardan çıkmış yeni ürünler görüyoruz. Teknolojiyi tehlikeli yapan ise bu ürünlerin büyük bir kısmının silah olması. Daha büyük tehlikesi ise üretim aşamalarında artık insan gücüne ihtiyaç kalmayacak olması. Bu yüzden kesinlikle kontrol altına alınması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.