3 Boyutlu-3D Yazıcı İle Neler Yapılabilir?

Teknolojinin ulaştığı en ilginç noktalardan biri de  3 boyutlu 3D yazıcılar. Sanırım bundan sonrası artık ışınlanma veya zamanda yolculuk filan olacak. Gerçi 3D yazıcıların teknolojisi şaşırtıcı olsa da aslında yeni değil, çünkü yaklaşık 30 sene önce icat edildi.

Bugün icat edilme amacının dışına çıkan 3D yazıcılar sanayiden sağlığa bir çok sektörde kullanılabiliyor. Çok tehlikeli olabilecek bu teknoloji ile bugün günümüzde yapılabilecek şeyler gerçekten çok şaşırtıcı, işte örnekler;

  •  Silah

26 yaşındaki Cody Wilson tarafından geliştirilen 3D yazıcı ile silah üretimi kendisini bu gezegendeki en ölümcül insanlar listesinin 14.sırasına yerleştirdi. Belki de dünya tarihini en tehlikeli teknolojilerinden birisi bana göre, çünkü çok düşük maliyetle evde bile silah yapılabilmesini sağlayacak bir teknoloji ve son yapılan testlerde plastik görünümlü bu silahın takılmadan 8 atış yapabildiği görüldü.

  • İç Organlar ve Uzuvlar

Kulaklar, böbrekler, deri, damar ve kemikler şu an için Amerika’da 3D yazıcı ile üretilebilmiş durumda. Bu medikal 3D bio yazıcılardan alınan çıktılar şu an için fonksiyonel olarak kullanılabilmiş değil ama çok yakında bunun da gerçekleştirilebileceği konuşuluyor. Sağlık sektörü tüm insan vücudunun bu yazılardan üretilebileceği anı beklerken plastik 3D yazıcılar ile yapay eklentiler sadece 1-2 saat için 100 doların altında bir maliyetle üretilebilir durumda.

  • Pizza ve Çikolata

NASA destekli 3D yazıcılar ile pizza üretimi yakın gelecekte başlayacak gibi duruyor. Tabi ki NASA’nın bu projeyi finansal olarak desteklemesinin sebebi astronotların uzaydaki beslenme koşullarını iyileştirmeye çalışmak. Şimdilik tek malzemeli pizza imal edilebiliyor ama her bir malzeme için ayrı ayrı kartuş eklenebilmesi ile birlikte astronotlar Dominos tadında pizza yiyebilecekler belkide.

3D printer ile birlikte çikolata imalatı ise başladı bile, hatta Chocedge firması 2,880 euro’ya yazıcıyı satıyor. İlgililere duyurulur.

  • Kıyafet

3D teknolojisinin moda sektörüne el atmaması şaşırtıcı olurdu heralde. 3D yazıcı ile üretilen giysiler henüz mağazalardaki yerini almadı ama özel moda şovlarında kendisini göstermeye başladı. Tabi ki böyle bir ürünün tanıtımı içinde Dite Von Teese‘den daha uygun bir manken bulunamazdı heralde.

3D Yazıcı ile neler yapılabilir

  • Müzik Aletleri

Şu an itibariyle 3D printer ile tamamen fonksiyonel bir müzik aletini üretebilmek mümkün. Hatta Yeni Zelanda’dan Odd Guitars ürünlerini Cubify üzerinden satmaya başladı bile.

  • Araba

Urbee 2; son derece çirkin ama 3D yazıcıların tarihi gelişimi açısından önemli bir araç. Yatırımcılar 2 yıl içinde satılabilir durumda olduğunu söyleseler de uzmanlar o kadar kısa süre içerisinde bu araçlara trafiğe çıkma izninin verilmesinin mümkün olmadığını söylüyorlar.

3D yazıcı araba

  • İnsansız Hava Aracı

Southhampton Universitesi SULSA (Southampton University Laser Sintered Aircraft) adını verdikleri insansız hava aracını 3D yazıcı ile üretmeyi başardı. 10 dakika içerisinde üretilebilen Sulsa havada 30 dakika kalabiliyor ve saatte 90 mil hıza çıkabiliyor.

  • Seks Oyuncakları ve Yetişkin Ürünleri

Aynen öyle, şu anda bir çok farklı türde seks oyuncağı ve yetişkin ürünleri online olarak satışa sunuldu bile. Malum şartlardan dolayı resim koyamıyorum ama Google’a Makerlove.com ve Newyorktoycollective.com yazarsanız ürünleri inceleyebilirsiniz.

  • 3D Yazıcı

Bu madde kafanızı karıştırmasın, çünkü artık gerçekten 3D yazıcı ile bir 3D yazıcı üretilebiliyor.

3D Yazıcıyı Kim Buldu?

3D – 3 boyutlu yazıcıyı 1983 yılında Chuck Hull buldu. İlk olarak masaüstü kaplamaları ultraviyole ışınlar kullanarak yüzey üzerine yerleştirmek ve sertleştirmek için kullanıldı. Ardından Chuck Hull keşfinin kapasitesinin sadece bununla sınırlı olmadığı fark etti ve bugün hiç tahmin edilemeyecek şeyler 3D yazıcı ile üretilebilir duruma geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.