Google ve Apple 3D Harita Uygulamaları (Karşılaştırma)

İki teknoloji devinin 3D harita uygulamaları aralarındaki rekabeti iyice kızıştırdı. Apple’ın ilk Iphone’u çıkarmasından bu yana kullandığı Google harita uygulamasını bıraktığını ve kendi harita uygulamasını kullanacağını duyurmasının hemen ardından Google’da hızlı bir şekilde 3D görünümünde içinde olduğu oldukça kapsamlı bir güncelleme çıkaracağını duyurmuş ve bunuda gerçekleştirmişti.

Aslında tam olarak karşılıklı bir kıyaslama yapabilmek için ikisininde kullanıma sunulmasını beklemek lazım fakat işin temelinde çok fazla benzerlik taşıyan bu iki uygulamanın birbirinde ayrıldığı sadece bir kaç ayrıntı var. İşte kısaca Google ve Apple 3D harita uygulamaları;

3D Flyover (Kuşbakışı)

Hem Apple hem Google 3D flyover fonksiyonu ile bezı lokasyonların sanal kuşbakışı görüntülerine ulaşmanızı sağlıyor. Fakat Apple’ın kuşbakışı sanal görüntüsünün biraz daha başarılı olduğu söyleniyor.

Trafik ve Yol Bilgisi

Her ikiside trafik bilgisini sağlamakta. Ayrıca Apple kazalardan kaynaklanan yoğunluk bilgisini vererek alternatif yollara yönelmenize imkan ve fırsat sağlıyor.

Google ve Apple hem sürücüler için hem yayalar için yol bilgisi hizmeti veriyorlar fakat Apple’ın toplu taşıma hizmetleri bilgisi mevcut değil. Oysaki bu uygulama özellikle toplu taşımanın yaygın olduğu gelişmiş ülkelerde Google’ın silahları arasında. Çünkü bir çok şehir kendi toplu taşıma sistemlerini GTFS’ye (Google Transit Data Feed – Google Taşıma Bilgi Sistemi) yüklüyorlar. Bu bilgi herkese açık ve ücretiz olmakla birlikte zaten birçok lokal uygulamalarda bu bilgiler kullanılıyor.

 Lokal Arama

Apple’ın harita uygulamasında arama fonksiyonu sayesinde yakında restoranlara veya işletmelere ulaşabilirsiniz. Aynı opsiyon Google’da da bulunuyor fakat Apple’ın uygulamasında bulduğunuz mekanların puanlamalarını görme ve gidenlerin yorumlarını okuma şansınız var.

 Siri 

Dijital asistan Siri 3D harita uygulamasında fark yaratmaya çalışan Apple’ın önemli silahlarından biri. Siri size en yakın benzin istasyonunun nerden olduğundan yolculuğunuzun ne kadar süreceğine dair bir çok bilgiyi sağlayabilecek durumda. Özelliklerinden büyük bir kısmı tipik bir GPS ama içine biraz daha teknoloji katılmış hali dense yalnış olmaz heralde. Engadget sitesine göre ise datanın büyük bir kısmı Tomtom tarafından sağlanıyor.

Teknoloji nereye gider bilinmez ama rekabetin en çok kullanıcıların işine yaradığı bir gerçek. Bakalım gelecek olan güncellemeler ile uygulamaların teknolojik boyutları nerelere varacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.