Amazon Kindle Fire HD 7 Özellikleri ve Rakipleri

Amazon’un yeni silahları Kindle Fire HD 7 ve 8.9. Firma ilk olarak Kindle e-kitap okuyucuyla yakaladığı başarıyı daha sonra 7 inçlik Kindle Fire ile pekiştirmiş ve 199 dolarlık fiyatıyla resmen bir devrin başlamasını sağlamıştı. Tabiki bu başarı Google, Microsoft ve Apple gibi firmaların dikkatını çekmiş ama Google hepsinden daha önce davranarak Nexus 7 tablet bilgisayarını Play Store’dan 199 dolara satarak Kindle Fire’ı aşağıya indirmeye çalışmıştı.

Ardından Microsoft Surface ile Apple ise Ipad Mini ile piyasaya girecekti ki Amazon onlardan önce çıtayı bir üst seviyeye yükseltti. Daha önce Amazon’un Kindle HD 7 ve Kindle HD 8.9 tablet bilgisayarlarını tanıttığını duyurmuştuk, önce aralarından 7 inçlik modele bir göz atalım istedik. İşte Google Nexus 7’nin ölüm ilanı olarak gösterilen Amazon Kindle Fire HD 7, özellikleri ve rakipleri;

Amazon Kindle HD 7 16 GB kapasite ile 199 usd fiyat ile satılırken, bu fiyata 8 GB kapasiteli Nexus 7 alabiliyorsunuz. Eğer Nexus 7’nizi 16 GB’a çıkarmak isterseniz ödemeniz gereken bedel 249 usd.

Kindle Fire HD 7 1,2 GHz çift çekirdekli OMAP 4460 işlemci ile donatılırken Google Nexus 1,3 GHz 4 çekirdekli Tegra 3 işlemcisi ile rakamsal olarak önde gözüküyor fakat Amazon’a göre bir üst model olan OMAP 4470 Tegra 3’den %40 daha hızlı, dolayısyla OMAP 4460 çift çekirdekli olmasına rağmen 4 çekirdekli Tegra 3 işlemciye göre 4470 kadar olmasada yinede daha hızlı .

Kindle Fire HD 7 1200 x 800 çözünürlüğe sahip parlamayan ISP ekrana sahip. Ayrıca çift wi-fi antene sahip ve bu cihazın çok yüksek download hızına çıkmasını sağlıyor. Yine Amazon’un iddiasına göre kablosuz bağlantı ile Nexus 7 20 Mbps, Ipad 3 ise 22 Mbps download hızına çıkabiliyorken bu hız Kindle Fire HD söz konusu olduğunda 31 Mbps.

Yine Amazon’un iddiasına göre Kindle Fire HD 7 tam 11 saat pil ömrü sağlıyor, üstelik bu rakam video izlerken ve surf yaparken geçerli. Gerisini artık siz hesap edin.

Amazon Kindle HD 7 için ön siparişleri şu an için almaya başladı ve 14 eylülden itibaren teslimatlara başlayacak. Baştanda söylediğimiz gibi 16 GB Amazon Kindle HD 7 199 dolarlık satış fiyatı ile ciddi bir pazar elde edecek gibi gözüküyor. Rakiplerinin başını çok ağrıtacak olan cihaz Türkiye’de satılır mı bilemeyiz. Sonuç olarak Kindle Fire Hızlıal.com tarafından getirilmişti ama tabiki  Amazon.com resmi satış fiyatının oldukça üzerinde bir rakama satılmaktaydı. Zaten Amazon Türkiye’ye henüz  içerik sağlamıyor dolayısıyla cihaz Amazon multi medya özelliklerinden arındırıldığında ne kadar yeterli olur bilemeyiz ama o fiyata düz bir tablet olarak bile satılsa razı olurduk heralde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.