Android Cihazlar için PlayStation Mobil Sonunda Çıkıyor

2011 yılının şubat ayında Sony PlayStation Mobil’i diğer bir adıyla PlayStation Suite’i duyurduğunda özellikle Andorid işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcıları çok büyük heyecan yaşamışlardı. Fakat ardından nedendir bilinmez, sonsuz bir bekleyiş başladı. Hatta oldukça büyük bir kesim umudunu bile kaybetti ve haberi spekülasyon olarak tanımladı. Fakat Sony 3 Ekim’de cihazın piyasaya çıkarılacağını resmen duyurdu.

Sony PlayStation Mobil ya da Suite aslında PlayStation Vita’nın joystik tarafındna oluşan bir platform. Fakat bu platformu sıradan bir Vita joystikten ayıran çok öenmli bir özelliği var; PlayStation sertifikalı Android cihazlara bağlanabiliyor olması.

Cihaz ilk olarak Amerika, Japonya, Kanada, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Avustralya’da satışa sunulacak. İlk etapta ise 30 oyunluk bir portföye sahip olan platform için oyun  fiyatları 0,63 usd ile 10 usd (0,38 eur-6,60 eur) arasında olacakmış.

Sony tarafından yapılan duyuruya göre oyunlar başlangıç için puzzle, spor ve simulasyon ağırlıklı olacak ve SCE Worldwide Studios gibi üçüncü parti oyun firmalarının oyunlarını da kapsayacak. Daha sonra ise oyun çeşitliliği kademe kademe arttırılacak.

Sony PlayStation Mobil uyumlu Android cihazlar şimdilik aşağıdaki listeyle sınırlı yani Sony Xperia ve HTC ağırlıklı ama bu liste zamanla daha da genişleyecektir. Zaten daha şimdiden Fujitsu ve Sharp’ın yakında oyuna dahil olmak için hazırlıklar yaptığı biliniyor.

HTC One X
HTC One S
HTC One V
Xperia arc
Xperia PLAY
Xperia S
Xperia ion
Xperia acro S
Xperia TX
Xperia T
Xperia V
Xperia SL from Sony Mobile Communications AB
Sony Tablet S
Sony Tablet P
Xperia Tablet S from Sony Corporation.

Sony çarşamba günü ayrıca PlayStation Mobile Developer Programını da duyurdu. Bu programın içeriğine  PlayStation Mobile SDK da dahil olacak ve Kasım gibi kullanıma sunulacak. Başlangıç için yine yukarıdaki ülkelere ek olarak Hong Kong ve Taiwan bu program için uygun görülen ülkeler.

PlayStation Mobile Developer Programı, oyun yazılımcılarına yazılımlarını PlayStation Store üzerinden dağıtma imkanı sunacak ve böylece milyonlarca oyun severe erişebilecekler.

PlayStation Mobile Sony tarafından atılan en büyük adımlardan biri. Malum akıllı telefonlar giderek büyüyor ve fonksiyonları da artıyor. Önce fotoğraf makineleri ve MP3 çalarlar çantalardan çıkarıldı ve yerlerini akıllı telefonların multimedya ve kamera özellikleri aldı. Şimdi ise bu atakla oyun platformları yavaş yavaş çekmecelere kaldırılacak. Sony bu durumda oyunda kalacağına göre en büyük darbeyi de Nintendo alacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.