Apple Samsung Davasında İlk Kazanan Kim?

Apple Samsung davası bilindiği üzere sadece tek bir cephelik bir savaş değil. Tam tamına 4 kıta 10 ülkede toplam 50 üzerinde dava devam ediyor, yani ediyordu. Bu davalardan en popüler olanlarından Amerika’daki dava sonuçlandı. Sonuç Samsung Apple’a tam 1 milyar dolar tazminat ödeyecek, Kaliforniya’daki mahkemeye göre Samsung 6 patent ihlali gerçekleştirmişti.

Yaklaşık birkaç gün öncede Güney Kore’deki dava sonuçlanmış ve her iki tarafında biribirine tazminat ödemesi yönünde bir karar çıkmıştı. Bu karara göre Apple Samsung’a 35 bin dolar, Samsung ise Apple’a 20 bin dolar tazminat ödeyecek. Üstelik aynı mahkeme iki firmanında bir çok ürünün satışının Güney Kore’de yasaklanmasını talep etmişti.

Şimdi tüm bunlara bakınca sanki Apple davalarda bir adım öndeymiş gibi gözüküyor. Peki aslında durum gerçektende öyle mi? İşin aslına bakacak olursak Apple firmasının talep ettiği tazminat rakamı 2,5 milyar dolar, yani mahkemeden çıkan tazminat kararı bu talebin yarısı bile değil. Üstelik Amerika Kaliforniya’daki mahkeme Samsung Galaxy tabletlerde, Ipad’e karşı herhangi bir patent ihlali olmadığına karar verdi. Yani Samsung Galaxy Tab ürünleri temize çıktı.

İşin bir diğer tarafı ise Samsung toplam akıllı telefon satışında da Iphone’ların satış rakamlarının çok çok üstüne çıkış durumda. Ayrıca Samsung’un sektör karı ise şimdide 4,5 milyar dolar civarına ulaşmış bulunuyor. Bu durumda talep edilen tazminatın tamamını bile ödemiş olsa Samsung belki kazanan tarafta olamayacaktı ama kaybeden taraf olmayacağıda kesindi.

Samsung için ise en kötü senaryo ne olabilir? Söylenenlere göre  Kaliforniya mahkemesinin şu an için bazı Samsung ürünlerini yasaklanması talebi üzerinde bir değerlendirme yapmaya çalıştığı belirtiliyor. Eğer bu yönde bir karar çıkarsa işte o zaman Samsung için büyük bir sıkıntı ortaya çıkabilir.  Henüz bu talep sonuçlandırılmış değil ama sadece tazminat yönünde çıkan karar bir Apple hisselerinde %1,7’lik bir artışa sebep oldu. Apple hisseleri şu an için 674 dolar seviyesine kadar yükselmiş bulunuyor.

Hem Apple he Samsung firmasının önünde daha çok uzun bir yol var gibi, bakalım bu elliye yakın mahkemeden çıkacak sonuçlar hangi firmayı nasıl etkileyecek. Şimdilik tazminatı Apple aldı ama şu bir gerçek,  Samsung hala kaybeden taraf değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.