Apple Tarafından Yasaklanan 10 Uygulama

Ipad ve Iphone’dan sonra Android ile birlikte bir uygulama çılgınlığı yaşanmaya başlandı. Neredeyse herşey için bir uygulama var; mesela kilo kontrolü, egzersiz programları, yemek tarifleri, komik fıkralar ve daha niceleri. Neredeyse aklınıza gelebilecek her konuda bir uygulama bulabilmeniz mümkün. Sadece 2011 yılında App Store’dan indirilen uygulama sayısı 100 milyonu geçmiş. Toplam Ipad ve Iphone uygulamarının sayısı ise 500 binin üzerine çıkmış durumda.

Buradan çıkan sonuç sanki her önüne gelen bir uygulama yapabilirmiş gibi bir his uyandırıyor fakat işin aslı öyle değil. Hazırlanan uygulama App Store Şartlarına uygun bile olsa daha sonradan kullanıma kapatılma ihtimali her zaman mevcut. Nede olsa tüm kontrol Apple’ın kendisinin elinde. İşte önce kabul edilip sonradan Apple tarafından yasaklanan 10 uygulama;

1-Driver’s Licence

Kullanıma açıldıktan sonraki 2 yıl boyunca indirilmesine izin verilen bu uygulama, dalga geçmek amacıyla eyalet ehliyet formatlarının üzerine Iphone kullanıcısının fotoğraflarını yerleştirmesine olanak sağlamaktaydı. Taki senatör Bob Casey Apple’a bir protesto gönderene kadar. Senatöre göre bu sahte ehliyetlerin çıktı alınarak kullanılabilme ihtimali güvenlik açığı ortaya çıkarmaktaydı. Apple bu protestoyı haklı görerek uygulamayı yasakladı.

2-Buzzed

Buzzed uygulaması ise alkollü sürücülere polis alkol kontrol noktalarını haber veriyordu. Geçen mart ayında 4 senatör Apple, Goole ve Blackberry’e bir mektup yazarak bu tür uygulamaları kaldırmaları ve yenilerine izin vermemelerini istedi. Losa Angeles için yapılmış olan Tipsy (çakırkeyf)  ve tüm bölgeler için yapılmış olan Buzzed sayesinde alkol almış olan sürücüler 100 mil içerisindeki kontrol noktalarından haberdar olabiliyorlardı. Fakat Apple bu uygulamaları yasakladı ve alkollü araç kullanımına olank sağlayan yeni uygulamalarada izin verilmeyeceğini bildirdi.

3-Third Intifada

1987 ve 2000 yılında İsraile karşı yapılan iki büyük isyana istinaden Arapça intifada (silkelenmek) kelimesinden yola çıkarak Third Intifada (3.Silkelenme) adı altında  hazırlanmış olan bu uygulamada İsrail karşıtı videolar ve hikayeler bulunmaktaydı. Uygulamanın İsrail’deki şiddet olaylarını organize etmek için yapılmış olan bir web sitesi ile bağlantısı ortaya çıkınca Steve Jobs’a İsrail hükümeti tarafından açılan bir telefon ile uygulamanın ipi çekilmiş oldu.

4-Exodus International

Exodus International bir Hıristiyan grup tarafından homoseksüellikten etkilenen dünyaya için homoseksüelliğe çare olarak yapıldığı iddia edilen bir uygulama. O da içeriği sebebiyle Apple tarafından yasaklanmaktan kurtulamadı. Heteroseksüelliğin önemi üzerine bir manfesto özelliği taşıdığı iddia edilen The Manhatten Declaration uygulamasıda 2010 yılında yine Apple tarafından yasaklanmıştı. Belliki Apple Gay toplumunu rencide edecek hiç bir uygulamaya izin vermeyecek.

5-Tawkon

Dünya Sağlık Örgütü’nün cep telefonlarının kanserojen ürünler listesine cep telefonlarını dahil emesini fırsat bilen bir İsrail’linin burdan yola çıkarak aklına gelen fikri paraya çevirmeye çalışması üzerine ortaya çıkan bu uygulama güya Iphone kullanıcısının maruz kaldığı radyasyon oranını ölçebiliyordu. Aksi hiçbir zaman ispat edilmedi ama uygulama direk Steve Jobs’un talebiyle yasaklandı. Daha doğrusu Tawkon’un yapımcısı öyle olduğunu iddia etti ve itiraz etti ama uygulamasını kurtaramadı. Kimbilir belkide kullanıcılar memnundu radyasyon ölçebilmekten.

6-Swearport

Zaten orta parmak kalmış bir el hareketi bulunan açılış sayfasıve ismi uygulama hakkında insana bir ön fikir veriyor. Uygulamanın ana teması farklı dillerdeki  küfür terimleri üzerine. Yapanlar size en az 50 farklı dilde küfür öğreteceğini iddia etmişler. 1.600’den fazla küfür gittiği heryerde küfür edip lanet okumak isteyenlerin hizmetine sunulmuş. Yapımcıları tarafındn çok sert ve rahatsız edici olduğu için yasaklandığını söylemişler fakat Apple tarafından yasaklanmasının asıl sebebinin çevirilerden veya aynı küfürün farklı dillerde farklı anlamlara gelmesinden kaynaklanan şikayetler olduğu iddia ediliyor. Bu arada uygulama Android Market’ten daha doğrusu yeni adıyla Google Play’den hala indirilebiliyor.

7-Beauty Meter

Beauty Meter uygulamasını kullananlar, başkaları yüzlerine, vücutlarına ve elbiselerine 1 ile 5 arası punlar verisenler diye resimlerini yüklüyorlardı. Fakat erkek oylananların sayısı yüksek rakamlara ulaşamazken oy veren erkek sayısı gereğinden fazla büyüdü. Ayrıca resimleri yükleyenlerden bazılarının üzerlerinde yeterli kıyafet olmaması problem olmaya başladı. Son olarakda Apple 15 yaşında çıplak sayılabilecek bir kızın resimlerini farkedince uygulamayı anında yasakladı haklı olarak. İşin daha kötü tarafı ise bu resimin 5,000’defadan fazla oylanmış olmasıydı. Dolayısıyla kimse Apple suçlayamadı.

8-Iam Rich

Gösteriş budaları için yapılmış olan I am Rich (Zenginim) uygulaması kullanıcının cebimde harcanacak param var mesajını verebilsin diye hazırlanmış ve 2008 yılında hizmete sunulan bu uygulama 999,99 dolardan satılmaya başlanmıştı. Uygulamanın tek yaptığı ekranda kırmızı bir elmas göstermesiydi, yani saçma sapan ve anlamsız bir uygulamaydı. Buna rağmen Apple tarafından önce kabul edildi ve yayınlandı sonradan ise yasaklandı. Bedava olsa bile kimse indirmez diye düşünülen bu uygulamayı ise çok kısa süre içinde Amerika’dan 6, Avrupa’dan 2 olmak üzere 8 kişi indirmiş. Yani yapımcı 5,6000 usd Apple ise 2,400 usd kazanmış bu anlamsız uygulamadan.

9-WikiLeaks App

Gizli belgeleri telefonundan okumak isteyenler için hazırlanmış olan WikiLeaks uygulaması resmi bir WikiLeaks uygulaması değildi aslında. 2010 yılının Aralık ayında yayınlandı ve sadece 3 gün uygulamaya erişilebildi. Fiyatı 1,99 dolar olan bu uygulama aslında sadece WikiLeaks’in resmi sitesine ve Twitter hesabına dolaylı yoldan erişim sağlıyordu. Apple bunun etik olmadığını düşünerek uygulamayı yasakladı. Uygulamayı yapanlar kazancın yarısı organizasyona veriliyor deselerde kurtulamadılar. 3 gün içindeki download sayısı ise 4,000’i çoktan geçmişti. Yani toplamda 8,000 usd ödendi bu uygulama için.

10-Obama Trampoline

Bu uygulama bir nevi oyundu aslında. İçlerinde Barack Obama ve John McCain’inbulunduğu 18 politikacı oval ofiste bir tambolini üzerinde zıplıyordu.  Ama kapanmasına asıl sebep olan şeyin Bill Clinton’un pantalonsuz karikatürü olduğu söylenir.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.