Apple’ın Ipad Mini Çıkarmaması İçin 2 Neden

Ipad Mini dedikoduları durmak bilmiyor. Son olarakda Taywan’lı website United Daily News ellerinde 7,85 inch ekrana sahip 1024×768 çözünürlüğe sahip bir demonun ellerine ulaştığını bildirdi.  Ardından analist Brian White tarafından Apple’ın düşük fiyatlı bir Ipad üzerinde çalıştığını ve üstelik bunu Amerika’da satış fiyatı 199 usd olan Amazan Kindle Fire’a karşı yaptığını söyledi.

Bütün bu Ipad Mini dedikoduları doğru mu değil mi bilemiyoruz, sonuç olarak Apple’ın bir sonraki hareketini tahmin etmek pek mümkün olmuyor ama sanki Ipad Mini diye bir ürünü Apple piyasaya sunmayacakmış gibi geliyor. İşte çıkarama ihtimalinin çıkarma ihtimalinden daha yüksek olmasını sağlayan 2 neden;

  • Apple hiç bir zaman takip eden olmadı, hep takip edilen oldu;

Apple’ın Ipad Mini’ti çıkarması hemde düşük fiyatla çıkarması demek Kindle Fire’ın peşinden Amazon’u takip etmesi demek. Ancak bu zamana kadar çıkardığı tüm ürünlere bakarsanız şimdiye kadar Apple’ın hiç ürüne rakip veya alternatif bir şey sunmadığını görürsünüz. Her zaman kendi ürününü bir marka haline getirdi. Sırasıyla sayarsak Mac, Ipod, Iphone, Ipad, hepsi piyasayı domine eden ve pahalı olmasına rağmen satıcılar tarafından bilnçli olarak tercih edilen ürünler. Ve hiç biri başka bir firmanın bir ürünün ardından çıkarılmadı.

  • Apple Store

Apple’ın uygulamalarda Android’den daha seçici olduğu bir gerçek. Katı kurallardan ziyade uygulamaların performanslarınında en üst seviyede olmasına özen gösteriyor (bunu her zaman başarabiliyor demiyoruz). Şu ana kadar App Store’da bulunan uygulamaların tamamı özellikler 3,5 inch Iphone ve 9,7 inch Ipad için tasarlanmış uygulamalar. Araya 7 inchlik bir Ipad sıkıştırmak uygulama sağlayıcılar ve uygulamar için problem yaratacaktır.

Bu 2 neden Ipad Mini’nin çıkmaması için yeterli mi değil mi bekleyip göreceğiz, kesin bir şey söylemek mümkün değil. Konu Apple olunca gerisi maalesef teferruat oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.