Cep Telefonu Olan İnsan Sayısı Tuvaleti Olanlardan Daha Fazla

Teknoloji yavaş yavaş insan yaşamını ele geçirdi ve bir çok alanda insan yaşamına kolaylık kattı. Fakat 21 Mart tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan bir rapor oldukça çirkin bir sonucu ortaya çıkardı. Dünyanın bir kısmı refah ve lüks içinde yaşarken veya en azından lükse erişim şansı varken bazı kesimlerinin ise temiz bir tuvale bile sahip olmadığı belirtildi.

Rapora güre dünya nüfusu 7 milyarı aşmış durumda ve 7 milyar insandan 2,5 milyarlık gibi büyük bir kısmının temiz ve kişisel bir tuvalete sahip olmadığı belirtiliyor. Daha da kötüsü ise bu 2,5 milyarlık kesimin 1,1 milyarının hiç tuvaleti yok ve ihtiyaçlarını açık alanda gideriyorlar. Tam 2,5 milyar insan. Yani sadece 4,5 milyar insanın temiz sayılabilecek tuvaleti var; ya cep telefonu olan insan sayısı?

Dünya üzerinde 4,5 milyar tuvalete erişimi olan insan varken, cep telefonuna erişimi olan insan sayısı ise tam tamına 6 milyar.

Birleşmiş Milletlerde yapılan açıklamada eğer önlem alınmaz ise 2025 yılında dünyayı tehdit eden ciddi bir salgın tehlikesine dikkat çekiliyor.

Benim merak ettiğim ise Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuda fiziki önlem mi alacağı yoksa görevi milyar dolarlık ilaç firmalarına mı devredeceği. Hoş cevabı da bilmiyor değilim ama neyse…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.