Cep Telefonunuz Kaybolmadan Tedbirinizi Alın

Cep telefonu sahiplerini en çok iki şey korkutur, birincisi cihazın arızanlanması, ikincisi ise kaybolması veya çalınması. Eğer cep telefonunuz bir akıllı cep telefonu ise, en azından kaybolması veya çalınması söz konusu olduğunda alabileceğiniz çok basit önlemler var. Tek yapmanız gereken cihazınıza bir veya birkaç uygulama yüklemek. İşte bir Iphone veya Android işletim sistemli cep telefonunuza hatta ve hatta laptopunuza yükleyebileceğiniz uygulamalar.

  • Find My Iphone

Iphone sahibi olanlar için ücretsiz bir uygulama FindMyIphone, üstelik en başarılı olanlardan biri. Tek yapmanız gereken uygulamayı yüklemek ve icloud.com‘a giriş yapmak. Ardından uygulama cihazınızın harita üzerindeki yerini belirleyecek ve işaretleyecek.  Ardından size 4 opsiyon sunacak;

  1. Telefonunuza kaybettiğinize dair bir mesaj gönderebilirsiniz, tabiki bulan kişinin iyi niyetine sığınarak
  2. Eğer cihaz haritada size çok yakın bir yerde gözküyorsa ses çıkarmasını sağlayabilirsiniz
  3. 4 habeli güvenlik koduyla cihazı kitleyebilirsiniz
  4. Uzaktan tüm içeriğini silebilirsiniz, eğer telefonunuzu daha sonra bulursanız, Icloud.com üzerinden tekrar yedeğini yükleyebilirsiniz.
  • Prey

Prey hem Android işletim sistemli akıllı telefonlar ile tabletler, hem IOS işletim sistemli Iphone ve Ipad, hemde Windows ve Linux yüklü laptoplar üzerinde çalışabilen bir sistem. Bu sistem hem cihazın yerini belirlemek hemde uzaktan datayı kitlemek veya silmek için kullanılabilen açık kaynak kodlu bir yazılım.

Öncelikle bu yazılımı cihazınıza indirmeniz, sonrada e-mail adresinize gelen link üzerinden yazılımın websitesindeki kontrol paneline giriş yapmanız gerekiyor. Artık kontrol panelinde yazılımı indirdiğiniz tüm cihazlarını görebilirsiniz. Eğer kullandığınız Android işletim sistemli cep telefonu veya tablet, Iphone veya Ipad hatta laptopunuz kaybolursa bu kontrol paneline giriş yaparak şu 2 opsiyondan istediğinizi seçebilirsiniz.

  1. Lokasyon ve ağ bilgileri ile webcam görüntülerinin e-mail adrsinize gönderilmesini isteyebilirsiniz.
  2. Cihazın alarm veya benzeri bir ses çıkarmasını veya ekrana uyarı mesajı göndermesini sağlayabilir, cihaz üzerindeki datanın uzaktan kilitlenmesini ve başkaları tarafından kullanılmasını engelleyebilirsiniz.

Prey ile söylenebilecek en olumsuz nokta ise bulunmak istenen cihazın internete bağlı olması gerekmesi. Yani özellikle çalınma durumlarında eğer cihaz ile herhangi bir şekilde internete bağlanmaz ise maalesef  Prey çokda bir işe yaramıyor.

Umarız böyle tatsız bir olay ile karşı karşıya kalmazsınız ama siz yinede tedbirinizi alın. Bu iki uygulama kesin değil ama bir ihtimalde olsa kaıyp veya çalınan cihazını size geri getirebilir ama kesin olarak en azından datalarınızı koruma altına alabilirsiniz.

 

 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.