Dikkat! Akıllı Telefonlar Hakkınızda Çok Şey Biliyor ve Paylaşıyor

Günümüzde kullanılan cep telefonları artık çağrı yapmak ve mesaj atmak dışında bir çok fonksiyonuda üzerinde taşıyor. Bu yüzden olsa gerek ismi de cep telefonu yerine akıllı telefonlar ve akıllı cihazlar olarak telafuz edilmeye başlandı. Artık akıllı telefonlar ile e-maillerinizi kontrol edip, yüksek kalitede fotoğraf çekebiliyor ve video kaydedebiliyorsunuz. Multimedya özellikleri ile online video seyredip, 3G (hatta artık LTE-4G) sayesinde yüksek hızla internette surf yapabiliyor ve Facebook ve Twitter dahil olmak üzere her türlü sosyal ağda paylaşımlar yapabiliyor, en popüler oyunların mobil versiyonlarını oynayabiliyorsunuz.

Fakat tüm bunları yaparken hemen hemen her bir fonksiyon için ayrı bir uygulama kullanmanız ve bu uygulamaların her birine ayrı bir profil oluşturarak o profiliniz ile giriş yapmanız gerekiyor. İşte bu profilleri oluştururken kullandığınız bilgiler arkanızda çok büyük bir iz bırakıyor. Yaptığınız her bir faaliyeti, bulunduğunuz her bir nokta ve mekan akıllı telefonunuz tarafından biliniyor.

Özellikle lokasyon tabanlı uygulamalar sizin her adımınızı takip ediyor. En son yemek yediğiniz yerden en son kahve içtiğiniz yere kadar tüm bilgiler kaydediliyor ve direk olarak olmasa bile dolaylı yoldan pazarlamacıların ve reklamcıların hizmetine sunuluyor.

Lokasyon Tabanlı Uygulama Nedir?

Lokasyon tabanlı uygulama konuma göre bilgi paylaşımı yapan uygulamalardır. Şebeke sinyalinden bulunduğunuz konumu aşağı yukarı beliler ve yakındaki restoranları, kafeleri ve hatta promosyon ve indirimleri size haber verebilir.

Uygulamalar hangi reklamların size iletilmesi gerektiğini nasıl anlarlar?

Lokasyon tabanlı uygulamalar arka planda bazı bilgileri kaydederler. Bu bilgiler genel olarak sizin telefon ID niz, kontaklarınız, telefon numaranız, aradığınız numaralar, ziyaret ettiğiniz web siteleri ve check-in yaptığınız yerler ve benzerleri. Bu uygulamalara en güzel örnek ise Forusquare.

Foursquare şu an için 20 milyon kullanıcıyı geçmiş durumda ve yayınlanan bir rapora göre sadece nisan ayında 2 milyar noktadan check-in yapılmış. Foursquare ve benzeri uygulamalar sizden topladıkları bilgiler ile reklamcılar eşsiz bir kaynak sağlarlar. Reklamcılarda bu sayede genele reklam yapmak yerine nokta atışı gerçekleştirirler.

Akıllı telefonlar ve bazı uygulamalar sizi dinliyor

Bazı akıllı telefon uygulamaları cihazının mikrofonunu kullanarak arka plan seslerini kaydedebilirler. Bu sizin görüşmelerinizi dinliyorlar anlamına gelmiyor ama aynı odada aynı televizyon programı veya diziyi seyreden farklı kullanıcıları, aynı sinema da aynı filmi izleyen farklı kullanıcıları bu dinleme sayesinde tespit edebiliyorlar. Hatta siz bir mekanda check-in yapmadığınız halde başa bir kullanıcı yaptığı zaman arka fondaki seslerden aynı mekanda sizinde olduğunuzu anlayabiliyorlar.

Teknolojinin geldiği nokta maalesef korkunç boyutlara ulaşmış durumda ve her geçen gün gizlilik sınırının çizgisi silinmeye devam ediyor. Bu uygulamalar kesinlikle zararlı uygulamalardır demek hatalı olur fakat güvenlik ayarlarınıza dikkat etmenizde fayda var.

Diğer bir taraftan ise akıllı telefonların kullanım oranının devamlı artıyor ki bu da aslında risk faktörünü giderek arttırıyor. 2012 yılının ilk 3 ayında normal cep telefonu satışları %2 düşerken akıllı telefon satışları %45 artış göstermiş. 2012 genelinde ise normal cep telefonlarında sadece %4 artış beklenirken akıllı telefonlar söz konusu olunca bu oran %38 seviyelerinde.

Riskleri azaltmak için neler yapılmalı;

  • Güvenlik opsiyonlarını gözden geçirin ve gizlilik ayarlarınızı mümkün olduğunca kısıtlayın
  • Gördüğünüz her linke ve reklama tıklamayın
  • Uygulamaların konumu belirleme (locate me) özelliğini gerekli olmadıkça kapalı tutun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.