En İyi On Tablet 2012

En iyi tablet bilgisayar hangisi? Tablet savaşlarının en çık kızıştığı günlerde en çok dile getirilen sorulardan biri budur heralde. Apple’ın Ipad serisi ile damgasını vurduğu sektörde, Amazon 199 dolardan sattığı 7 inçlik Kindle Fire ile orta segmentte bir devrim  yaratmış ve özellikle Amerika pazarını sallamıştı.

Tablet piyasasında yeni çıkan veya çıkacak olan ürünler Microsoft Surface , orta segmentte Google Nexus 7 filan derken artık yeni bir Ipad beklenmeye başlanmıştı ki Amazon son bombasını Kindle Fire HD7 ve Kindle Fire HD 8.9 ile patlattı. Şimdi sırada yeni Ipad ve Ipad Mini var, yani en azından beklentiler bu yönde.

Tabiki rekabet sadece bu 2-3 firmanın ellerinde değil. Asus, Sony, Motorola, HP, Dell, HTC, Toshiba, Lenovo ve hatta şimdi Blackberry bile oyuna dahil olmuş durumda. Peki bu kadar rekabetin olduğu pazarda en iyi tablet hangisi? İşte bir çok inceleme ve yorum sitesinden derlediğimiz en iyi 10 tablet 2012 listemiz;

En iyi on tablet 2012 listesi

10-Sony Tablet S

Sony tarafından 2011 eylül ayında piyasaya sürüldü. 16 GB ve 32 GB opsiyonları bulunan Sony Tablet S  Android 3.1 Honeycomb işletim sistemi ile satıldı ama daha sonra Android 4.0 güncellemesi yapıldı. 349 euro Avrupa fiyatı ile satılan 16 GB modeli şu an için 280 euro seviyelerine düşmüş buluunuyor. Dokunmatik ekranın çok beğenilen Sony Tablet S, 3G desteğinin olmamasıyla da çok eleştiri aldı.

9-Asus Eee Pad Slider

Asus Eee Pad Slider tablet bilgisayarını ekim 2011 de kullanıcılara tanıştırdı. İlk çıkış fiyatı 399 euro olsada şu an için Avrupa fiyatı 350 euro civarlarında. Yine Sony gibi Android 3.1 Hoenycomb işletim sistemiyle çıktı ama Android 4.0 uyumlu olduğu için updgrade edilebildi. Slider klavyesi ile tabletlere yeni bir bakış getirdiği kesin ama Tayvan’lı Asus’un Eee Pad Slider’ı performans açısından biraz yavaş ve bir tablet için gereğinden fazla ağır bulundu.

8-Samsung Galaxy Tab 8.9

2011 ekim ayında yeni bir tablet bilgisayarda Samsung ‘dan geldi; Galaxy Tab 8.9. Andorid 3.1 Honeycomb işletim sistemi ile donatılmıştı fakat o da Android 4.0 sürümüyle güncellendi. İnternette surf yapmak, mail okumak için ve alternatif olarak bir e-kirap okuyucu olarak çok beğenildi. 10 inç ekranlı tabletlere karşı hafif olması sebiyle ekran boyutununda feragat edebilenler tarafından en çok tercih edilen tabletlerden biri oldu.

7-Motorola Zoom

Motorola’da Zoom serisiyle tablet bilgisayar sektörüne hızlı bir giriş yaptı. O zaman Ipad 2’ye rakip olarak çıkarılmıştı ama pek de kafa tutabildiği söylenemez. İşletim sistemi olarak ise Android 3.0 tercih edilmişti. Ardından Android 3.2 işletim sistemli ve yükseltilmiş işlemcisi ile Motorola Xoom 2 piyasaya sürüldü.

6-Asus Transformer Pad 300

Asus 2012 mayıs ayında pazara yeni tablet bilgisayarı Transformer Pad 300’ü sürdü. Android 4.0 IceCream işletim sistemiyle kutusundan çıkan Transformer Pad 300, 4  çekirdekli Tagre 3 işlemcisi ile de göz doldurdu. Bir önceki Transformer Prime’a göre daha fazla plastik aksam kullanıldığı için eleştirilsede ondan ucuz olması ve süper perfomansı sayesinde bu eleştirilere pek kulak asan olmadı. Gerçi bunda fiyatıyla beraber 12 saatlik pil ömrüde etkili olmuştur sanırız.

5-Lenovo ThinkPad

Lenovo ThinkPad ile 2011 sonlarına doğru tanıştırdı insanları. Android 3.1 işletim sistemi ve 10.1 inç kapasitif ekranı ile Lenovo’nun sektör pekde yabancı olmadığını gösterdi. Tegra 2 işlemcisi yeterli ekran kalitesi ise başarılı bulundu. Fakat iş ergonomiye gelince gereğinden fazla ağır eleştirilerine maruz kaldı.

4-Ipad 2

En iyi tablet listesi yapıp Ipad ve Apple’dan bahsetmemek mümkün değil. Zaten hakimiyetinde olan piyasadaki yerini Apple, Ipad 2 ile iyice pekiştirdi. Mart 2011 çıkışlı olmasına rağmen hala bir çok kişinin elinde ve diğer bir çok yeni işletim sistemine sahip tablete göre perfomans açısından çok güçlü. Apple Ipad 2 tabletini IOS 4 ile çıkarttı fakat sonra IOS 5.1 sürümünü yayınladı. Hem wi-fi hem de wi-fi + 3G modelleri ile pazarı süpürdü desek yeridir.

3-Google Nexus 7

Android işletim sisteminin yaratıcısı Google şimdilik Ipad’e değil ama 7 inçlik ekrana sahip 199 dolarlık Amazon Kindle Fire’a rakip olabilmek için Nexus 7 ile pazara çok iyi bir giriş yaptı. Android 4.1 JellyBean işletim sistemi ile donatılan Nexus 7 hem 1GB Ram hem 1.3 Ghz işlemci ile rakibine fark attı denebilir. 1280 x 800 çözünürlüğe sahip Nexus 7 sadece 340 gram ama söz konusu perfomans olunca ağırlığını ortaya koyuyor. Amerika ve Avrupa’nın bir kısımında Google Play Store üzerinden satılan Nexus henüz bize ulaşmadı. 8 GB modeli 199 dolardan, 16 GB modeli ise 249 dolardan satılıyor. En büyük eksiklikleri ise micro sd kart yuvasının ve 3G desteğinin olmaması.

Son bir dip not olarak Google Nexus 7 için şunu söyleyelim. Tam ortalarda Nexus 7 3G modelinin çıkacağından bahsedilirken Amazon piyasaya Kindle Fire HD 7 ve Kindle Fire HD 8.9 modellerini sürdü. Özellikle Kindle HD 7 Google’ın çok başını ağrıtacak. Çünkü hem wi-fi performansı hem de işlemci perfomansı olarak Google Nexus 7 ‘den bir adım önde. Üstelik 16 GB modeli sadece 199 dolardan satılıyor. Aslında onu da listeye almak lazımdı ama neyse artık, en iyi tablet 2013 listesine inşallah.

2-Samsung Galaxy Tab 10.1

Samsung Galaxy Tab 10.1 ile Apple’ın tablet krallığına en çok yaklaşan firma oldu. 2011 yazında Ipad 2’ye rakip olarak çıkarılan tablet Android 3.1 Honeycomb ile geldi ama Android 4.0 sürümünün nimetlerinden de faydalanabildi. 10.1 inç ekran, 1280 x 800 çözünürlük, 1 GHz çift çekirdekli Tegra 2 işlemci ve 1 GB Ram donanımıyla Ipad için gerçek bir alternatif oldu.

3.15 MP arka, 2 MP ön kamerası ile 720 P video kaydedebilen Samsung Galaxy Tab 10.1 16, 32 ve 64 GB kapasite seçenekleriyle sunuldu.

Galaxy Tab 10.1 rakibi Ipad 2’ye göre daha küçük, daha ince ve daha hafifti.

1-Yeni Ipad – Ipad 3 – New Ipad

Tablet piyasasını Ipad ile zaten domine eden Apple mart 2012’de rakiplerine bir darbe daha indirdi; Yeni Ipad, kimine göre Ipad 3 veya global adıyla New Ipad. Yeni Ipad bu zamana kadar çıkarılmış en iyi tablet olarak gösteriliyor. Ipad 2’ye göre biraz daha büyük ve ağır olmasına rağmen IOS 5.1 işletim sistemi ile beraber çok üstün bir perfomansa sahip. Üstelik retina display teknolojisi ile anormal bir görüntü kalitesine sahip.

Eğer Android işletim sistemine körü körüne saplantılı değil iseniz, yeni Ipad veya Ipad 3 ismine ne derseniz deyin, bu cihaz alabileceğiniz en iyi tablet bilgisayar. Konu aplikasyonlar ve tablet olunca şu an için Apple liderliği kimseye kaptıracakmış gibi görünmüyor.

5 yorum

  1. ismail Yanıtla

    Apple bu işte 1 numara sektörü o gündeme getirdi ve taşıdı.

  2. Hamad Hassan Yanıtla

    there are most beautiful and attractive designs of tablets but i am also like Samsung Galaxy Tab 10.1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.