En İyi Teknoloji Haberleri 2013

Teknolojinin yine yeni yeniden sınırları zorladığı bir yılı geride bıraktık. Bir çok firmanın yeni ürünleri piyasaya sürülürken, daha önce konsept olarak tanıtılan ürünler de kullanıcılara sunuldu. Tabi politika ve siyasey açısından da teknoloji yıla damgasını vurdu desem haksız sayılmam heralde;

İşte 2013 yılının en iyi teknoloji haberleri;

  • Google Glass ( Google Gözlük)

Giyilebilir teknolojiye en iyi örnek olarak gösterilen Google Glass ilk olarak 2012 yılında Sergey Brin tarafından giyilerek tanıtıldı. Şimdilik hala geliştirilme aşamasında ama Google firması kullanmak isteyenler için davetiye listesi oluşturmaya başladı bile.

  • Samsung Galaxy Gear

Samsung firmasının akıllı saati Galaxy Gear akıllı telefonunuz ile entegre çalışabilen akıllı saatler arasında en öne çıkanı oldu. Her ne kadar tahmin edilen ilgiyi görmese de 2014 yılı akıllı saatlerin yılı olabilir.

  • Iphone 5S ve 5C

Steve Jobs sonrası bir türlü pazarlama stratejisi geliştiremeyen ve akıllı telefon pazarında Samsumg’un gerisinde kalmaya başlayan Apple 2013 yılında sınırlarının dışına çıktı ve 5 farklı renge sahip Iphone serisini pazara sürdü. Oldu mu peki? Bence olmadı, renkli Iphone’lar benim gördüğüm en çirkin Apple ürünleri.

  • Edward Snowden

Ne alaka teknoloji haberleriyle Edward Snowden diyebilirsiniz ama o yayınladığı belgelerle Amerika’nın diğer ülkeleri online olarak takip ettiği, yasa dışı faaliyetleri belirleyebilmek için ülke yöneticileri dahil olmak üzere emailleri, web tarayıcı geçmişlerini, telefon görüşmelerini  ve hatta online oyun sitelerini bile takip ettiğini ortaya çıkardı. Kendisi şu anda Rusya’da sığınmacı olarak bulunuyor.

  • Everest’in Tepesine 4G

Huawei ve China Mobile haziran ayında Everest’in tepesine bir 4G baz istasyonu kurdu. Hatta China Mobile 5,200 metreden canlı HD video yayını bile yaptı. Artık dünyanın en zor erişilebilen yerinde bir 4G baz istasyonu var. Biz henüz günlük yaşamda bile kullanmaya başlamadık ama aranızda Everest’e çıkacak olan varsa 4 G keyfini orada test edebilir.

  • Candy Crush Saga

Tek yapmanız gereken 3 tane aynı renkli şekeri yan yana getirmek. Kulağa kolay gibi gelsede bu yılın mart ayında FirmVille2’yi geride bırakarak Facebook üzerinde en çok oynanan oyun oldu ve o günden beri koltuğu kimseye bırakmadı.

  • İngiltere Hava Sahasında İlk İnsansız Uçuş

Havacılık firması BAE Systems bir JetStream 31’i Warton/Lancashire’den Inverness/İskoçya’ya insansız uçurarak bir ilki gerçekleştirdi.Aslında tam da insansız denemez, her ihtimale karşı uçakta 2 pilot vardı ama neyseki ellerini hiç bir şeye sürmek zorunda kalmadılar.

  •    3D Yazıcı İle Silah Üretimi

3D yazıcı belkide teknolojinin geldiği en tehlikeli nokta olabilir. Bunun en büyük sebebi ise kolaylıkla silah üretimine sebebiyet verebilecek durumda olması. Ve bu silahlar en son yapılan testlerde gösterdi ki en azından şimdilik 3-5 el takılmadan atış yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.