En Uzun Pil Ömrü Hangi Tablet Bilgisayarda?

Ipad, Nexus, Surface, Kindle Fire HD derken tablet piyasası oldukça hareketlendi. Görünüşte birbirlerine benzer teknolojiler kullanan bu tabletlerde öne çıkan özellikler ekran kalitesi ve performans. Bunların yanında ise kullanıcıların en çok önem verdiği özelliklerin başında pil ömrü geliyor.

Tablet bilgisayarlar kullanım amacıyla doğru orantılı olarak genelde hareket halindeyken, kısa seyahatlarda veya evde ve işte okuma amaçlı kullanılıyor. Bundan dolayı da pil ömrü en önemli faktörlerden biri olarak öne çıkıyor. Peki şu anda piyasadaki popüler tablet bilgisayarların pil ömürleri ne kadar?

Bu soruya cevap bulmak için Apple firmasının Ipad Mini, Ipad 3 ve Ipad 4 ile Google firmasının Nexus 7 ve Nexus 10 tablet bilgisayarları bir teste tabi tutulmuş.  Test sırasında tabletlerin pili tükenene kadar film seyredilmiş.

Teste başlanmadan önce her bir tablet ayrı ayrı uçak moduna alınmış ve ekran parlaklığı aynı seviyeye çekilmiş. Tablet bilgisayarlardan Ipad ler IOS 6.0.1 ile, Nexus 7 Android 4.1.2 ve Nexus 10 ise Android 4.2 işletim sistemleri ile test edilmiş.

Pil ömrü testi için Ipad 3, Ipad 4 ve Ipad Mini ile Avengers filminin 720P Itunes versiyosonu, Nexus 7 ve Nexus 10 için de yine aynı filmin Google Play versiyonu seçilirken her cihaz için işletim sisteminin kendi video oynatıcısı kullanılmış.

Gelelim sonuçlara; Testin sonunda yeni nesil Ipad yani Ipad 4’ün pili 13,1 saat dayanmış. Bu sonucun 720p film seyrederek elde edildiğini düşünürsek 13,1 saat ciddi bir pil ömrü demek. Aynı film ile bir önceki Ipad (3.jenerasyon)’in pili ise 11,4 saat dayanabilmiş. Apple firmasının son silahı Ipad Mini de 12,1 saat pil ömrü ile sınıfı geçen cihazlar arasındaki yerini almış.

Google firmasının tabletleri Nexus 7 ve Nexus 10 pil ömrü konusunda Ipad ler kadar başarılı değiller ama sınıfta kaldıklarını söylemek de yanlış olur. Nexus 7 Android standart video oynatıcısı ile 720p formatındaki Avengers filmi ile 10,1 saat dayanırken, Nexus 10 8,4 saatlik bir performans göstermiş.

İşte liste halinde Apple ve Google firmalarının tabletlerinin film seyrederken pillerinin dayanma süreleri;

Google Nexus 10; 8,4 saat
Google Nexus 7; 10,1 saat
Apple Ipad 3; 11,4 saat
Apple Ipad 4; 13,1 saat
Apple Ipad Mini; 12,1 saat

2 yorum

  1. Emre Yanıtla

    Başlıkta diğer markalara da değinilecekmiş gibi bahsedildiği üzre, diğer karşılaştırmalar nerede? Tablet ipad ve nexus dan mı ibaret?

    • Cengiz Taskin YazarYanıtla

      Makale yazım aşamasında, muhtemelen pazartesi veya salı günü piyasadaki bir çok tabletin pil ömrü ile ilgili bir makale yayınlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.