Facebook WhatsApp’ı 19 Milyar Dolara Satın Alıyor

Instagram 1 milyar dolara satılınca herkes şok olmuştu ama şimdi Facebook’un yeni WhatsApp için ödeyeceği tutar dudak uçuklatan cinsten; tam 19 milyar dolar.

Facebook bu paranın 4 milyar dolarını peşin 12 milyar dolarını ise Facebook hisse senedi olarak ödeyecek. Geriye kalan 3 milyar dolar ise önümüzdeki 4 yıl boyunca yine Facebook hisse senedi olarak ödenecek.

sosyal medya ikonları

İki firma arasındaki anlaşma henüz  SEC – U.S. Securities and Exchange Commission (bizim SPK – Sermaye Piyasası Kurulu benzeri bir kurum) tarafından onaylanmadı. Dolayısıyla şimdilik geçerlilik kazanmış değil ama onaylaması çok uzun sürmeyecek diyorlar. Fakat SEC anlaşmayı onaylamaz ve satın alma gerçekleşmez ise Facebook WhatsApp’a 1 milyar dolar nakit ve 1 milyar dolar hisse senedini tazminat olarak ödeyecek.

Facebook Neden WhatsApp’ı Satın Alıyor?

Çünkü WhatsApp’ın hali hazırda tam 450 milyon kullanıcısı var ve Line, Facebook Messenger gibi güçlü rakiplere rağmen sanal alemde günlük toplam mesajlaşmanın %70’i WhatsApp üzerinden gerçekleştiriliyor. Yani Facebook 1 milyarın üzerinde kullanıcısı ile böyle bir uygulamayı entegre ettiği zaman sosyal paylaşım ve kişisel paylaşım da rakipsiz duruma gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.