Google Diabet Hastaları İçin Akıllı Kontakt Lens Üretecek

Google arama motoru, akıllı telefon işletim sistemi, akıllı ev aletleri derken şimdi de diabet hastaları için akıllı kontakt lens üreterek sağlık sektörüne girmeye hazırlanıyor.

Google Glass (gözlük) ve sürücüsüz araç projelerinin de yaratıcısı Google’a bağlı Google X Lab, 16 Ocakta firmanın resmi bloğunda  Google Akıllı Lens ürününü duyurdu. Akıllı lens ile dünya üzerinde her 19 kişiden birinin mağduru olduğu diabet hastalığı veya halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı ile yaşamına devam edenlere kan şekeri seviyesini ölçmede ve kontrol altında tutmada yardımcı olacak.

Google Akıllı Kontakt Lens üzerinde yerleştirilmiş göz yaşından kan şekerini ölçen bir sensör, bir çip ve anten bulunuyor. Göz yaşındaki kan şekeri seviyesi belli bir seviyenin altına veya üstüne çıktığı zaman küçük led ışık yardımıyla kullanıcısını bilgilendirecek.

Bu arada bu projenin Microsoft’a ait olduğu fakat Google’ın çaldığına dair dedikodular bulunuyor. Bazıları Google’a kızarken bazıları da Microsoft’un hiç bir zaman gerçekleştiremeyeceği projeler arasında yer almasındansa Google tarafından öyle ya da böyle hayata geçirlmesinin faydalı olacağı görüşünde.

Görsel; Recode

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.