Google Nexus 7 Amazon Kindle Fire (Karşılaştırma)

Google ‘ın yeni tablet bilgisayarı Nexus 7 tabiri caiz ise Amazon’un Kindle Fire cihazı için resmen ölüm fermanı gibi oldu. Her iki cihazda 7 inç ekrana sahip, her ikisininde fiyatı 199 usd’den başlıyor ve her ikiside ince, hafif, heryerde film izlemek, müzik dinlemek, kitap ve e-dergileri okumak için yapılan birer cihaz olarak pazarlanıyor. Aynı fiyat, aynı boyutlar ve aynı kullanım amacı ama bakalım özellikler söz konusu olunca bu savaşı kim kazanacak. İşte kısaca Google Nexus 7 ve Amazon Kindle Fire karşılaştırması.

Nexus 7 ekran çözünürlüğünde Kindle Fire dan bir adım önde. Nexus 7 nin çözünürlüğü 1280 x 800 iken aynı boyutta ekrana sahip Kindle Fire ın çözünürlüğü 1024 x 600. Konu ağırlığa gelince ise yine kazanan Nexus 7; Kindle Fire 413 gr iken Nexus 7 sadece 340 gr. Google’ın galip geldiği diğer bi özellik ise kalınlık. Kindle Fire 11,4 mm kalınlığındayken Nexus 7 nin kalınlığı 10,45 mm.

Konu performans olunca kazanan yine Google. 1,3 GHz işlemci ve 1 GB ram ile Nexus 7, 1GHz işlemci ve 512 ram hafızaya sahip Kindle Fire ın değil bir adım önünde olmak çok daha ötesinde.

Kindle Fire da olupda Nexus 7 tablet pcde olan diğer özelliklere gelince Bluetooth, NFC, video out port, ön kamera, ses kontrol düğmeleri, mikrofon Kindle Fire ın Nexus a karşı diğer eksileri olarak sayılabilir.

Yazının buraya kadar olan kısmına bakınca sanki Google için Nexus 7 reklamı yapılıyor ve Amazon Kindle Fire çok kötü bir tabletmiş gibi kötüleniyor sanmayın. Sonuç olarak Amazon Kindle Fire çıktığında Nexus 7 ortalarda bile yoktu ve bir devrim niteliğindeydi. Zaten bizde Nexus 7 kusursuz bir tablet demiyoruz, 3G/4G desteğinin, HDMI çıkışının olmaması ve 7 inç dokunmatik ekranın biraz kilolu ve kalın parmaklı insanlar için kullanım zorluğu yaratması bazı insanların alışveriş listesinden bu cihazı çıkarmalarına yetecek ve artacaktır bile.

 

Ayrıca Kindle Fire kendi segmentinde 199 usd fiyat ve kullanım kolaylığı ile oldukça uygun bir tablet pc, zaten eski ve yeni teknolojiyi karşılaştırmak çokda doğru sayılmaz. Aslında en doğrusu dedikoduları ayyuka çıkmaya başlayan Kindle Fire 2 yi bekleyip öyle karşılaştırmak ama onunda ne zaman çıkacağı belli değil. Sonuç olarak burada yapmaya çalıştığımız aynı segmentteki 2 ürünü bir araya getirmek.

Neyse lafı fazla uzatmadan her iki cihazında özelliklerine şöyle bir bakmak isterseniz özet tablo aşağıda.

[table “24” not found /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.