Google Nexus 7 yi Duyurdu

Hazır mı değil mi? Gerçek mi  değil mi derken Google yeni tablet bilgisayarı Nexus 7 yi resmen duyurdu. Google’ın yeni tableti Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi üzerine kurulu. Gürüntü olarak çok şık gözüken Nexus 7 1.3 Ghz quad core işlemcisi ile oldukça yüksek bir performans sağlayabilecek gibi gözüküyor. 1 GB ram ise 7 inçlik bir tablet PC için oldukça yeterli hatta rakiplerine göre çok daha yüksek bile sayılabilir.

340 gr ağırlığı olan Nexus 7, 19.85 cm uzunluğa ve 12 cm genişliğe sahip dolayısıyla çok ergonomik fakat 1.045 cm kalınlık bu tür bir cihaz için biraz kalın sayılabilir.

1 GB ram ile birlikte 8 GB  veya 16 GB kapasite seçenekleri bulunan Nexus için eleştirilebilecek en büyük eksik ise harici kapasite için micro sd kard slotunun olmaması. Zaten 8 GB kapasiteli modeline 2-3 aplikasyon ve bir kaç tane dergi yüklediğiniz zaman geriye elinizde 5 – 5.5 GB aralığında bir boşluk kalacak ki bu kadar kapasite böyle bir cihaz için yeterli olmayabilir.

Yapılan testlerde Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemine tam not verilmiş. Ice Cream Sandwich işletim sisteminde cihazı hızlandıran her türlü özellik bir adım daha ileriye taşınmış. Zaten Google Jelly Bean işletim sistemine Porject Butter (Yağ Projesi) adını vermiş, dilimizde çok hoş bir anlama gelmesede işletim sisteminin hiç takılmadan kusursuz çalıştığına dair bir gönderme yapılıyor aslında.

Google Nexus 7 tablet bilgisayarın ekran çözünürlüğü 1280 x 800 (216 ppi) ve HD back-lit ISP display. Bu ekran boyutu için görüntü kalitesi oldukça yeterli ve üst yerine arka aydınlatma ekranın her bir alanın eşit aydınlanmasını sağlıyor.  Kamerası ise 1.2 mp ve ön tarafta.

Konu tanlet bilgisayar olunca pil ömrü ayrı bir değer kazanıyor, ne de olsa devamlı hareket halinde kullanıyorsunuz. Bu konuda Google Nexus 7 sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. 4,432 mAh pil ile size aktif kullanımda 8 saatlik bir şarj süresi sağlıyor. Buda kısaca tek bir şarj, günlük ortalama 2 saatlik kullanım ile size 3-4 gün yetecek demektir.

Google Nexus 7 çıktı ama şimdilik Amerika’da. Ön siparişleri alınan cihazların 2 hafta içinde dağıtılması bekleniyor. Cihazın fiyatı ise 8 GB kapasiteli modeli için 199 usd, 16 GB kapasiteli modeli için ise 249 usd olarak belirlenmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.