Google Termostat Firması Nest’i 3.2 Milyar Dolara Satın Aldı

Teknoloji devi ve bir numaralı arama motoru Google akıllı termostat ve duman detektörü üreticisi Nest firmasını 3.2 milyar dolar karşılığında satın aldı. İlk bakışta özellikle fiyat ve sektörel açıdan şaşırtan bir satın alma olsa da çoğunluk Google’ın akıllı bir iş yaptığı konusunda hem fikir durumda.

Nest Nasıl Bir Firma?

Nest ev ve işyeri için cihaz üreten bir firma ve adından en çok iki ürün ile söz ettirmişti bugüne kadar. 249 dolarlık akıllı Nest Termostat ve 129 dolarlık duman ve karbon monoksit detektörü.

Nest Akıllı Termostat; Cep telefonunuzla ev dışından cihaza bağlanmanızı ve evdeki sıcaklığa dışarıdan müdahele etmenize imkan sağlayan bir ürün. Ayrıca wi-fi bağlantısı ile dışarıdaki sıcaklığı analiz ederek evinizin veya işyerinizin sıcaklığı ile karşılaştırma yapabiliyor. Ama onu en özel yapan özelliklerinden biri evde kimsenin olmamasını farkedebilmesi ve tasarruf amaçlı dereceyi ayarlayabilmesi.

Nest Duman ve Karbon Monoksit Detektörü; Firmanın detektörleri de termostatları kadar günümüz teknolojisine uyumlu. Düşük pil seviyesini haber veren detektörü alarm çalmaya başladıktan sonra bir el hareketinizle susturmanız mümkün.

Google Neden Nest’i Satın Aldı?

Çünkü Google sizi iş yerinizde bilgisayarınızdan, dışarıda ise cep telefonunuzdan takip edebiliyor. Gezdiğiniz siteler, satın aldığınız ürünler, gittiğiniz mekanlar hepsi kayıt altına alınıyor ve size tam olarak hedef reklam olarak yansıyor. Ama Google sizi evde bilgisayar başında değilken veya tabletiniz, telefonunuz elinizde değilken takip edemiyor.

Bunun için daha önce denemiş olduğu Google TV ve yeni ürünü Chromecast çok başarılı sonuçlar vermedi. Dolayısıyla evinize girmesini sağlayacak bir yol bulması gerekiyordu. Ve Nest firması bu iş için tam olarak istediği ürünleri üretemiyor olsa da en azından akıllı teknolojiyi kullanan, cep telefonuna ve kablusuz ağa bağlanabilen cihazlar ile en azından Amerikan halkının evine girmiş bulunuyordu.

İşte bu sebepten Google kendisinin yapamadığını yapabilen firmayı beyin takımıyla beraber satın aldı ve ürünlerin bundan sonraki gelişimleri kendi istediği gibi olacak. Ayrıca Google desteğiyle satış rakamlarının da artması tabiki kaçınılmaz olacak.

Yani sonuç olarak Google bizi gözetliyor ve daha yakından izlemek içinde her fırsatı değerlendiriyor. Yakında akıllı tuvalet kağıdı üreten bir firma satın alırsa da şaşırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.