Günlük Kullanım için Ipad Mini mi Nexus 7 mi?

Amazon Kindle Fire HD, Google Nexus 7 ve şimdi de Ipad Mini; bunlar en popüler 7 inçlik tabletler. Apple Ipad Mini için duyuru yaptığı zaman herkes Kidnle Fire HD ve Nexus 7 için en büyük rakipleri geliyor diye düşünürken Apple cihazı 329 dolardan satışa sundu.

Burada her ne kadar Apple diğerleri benim cihazıma rakip olmaz, Ipad Mini onlarla aynı konseptte bir tablet bilgisayar değil imajı sunmaya çalışsa da bu üç cihazın aynı konsept içerisinde yer aldığı ve Apple firmasının yeni tabletini diğerleri ile kıyaslandığında oldukça pahalı  bir fiyat üzerinden pazarlama yaptığı aşikar durumda.

Peki Google Nexus 7 sadece 199 dolar iken Ipad Mini neden 329 dolardan satılıyor. İki cihaz arasında gerçekten bu kadar fark var mı?

Ipad Mini Nexus 7 Ergonomi Farkı

İki cihazın arasındaki ilk göze çarpan fark boyutlarında, Ipad mini 4:3 en boy oranına sahipken Nexus 16:9 en boy oranına sahip. Diğer bir deyişle Ipad Mini’nin boyu 20, eni 13,5 cm. Nexus 7’nin ölçüleri ise 19,85 cm x 12 cm. Yani Ipad Mini 7 inç olmasına rağmen ergonomik olarak küçük bir tabletin taşıma ve kullanım kolaylığına sahip değil. Bunu aşağıdaki fotoğrafa bakarak da anlamak mümkün;

Konu ağırlığa gelince Ipad Mini 308 gr iken Nexus 7 340 gr, yani Ipad Mini daha hafif ama yine de Nexus 7 günlük yaşamda elde veya çanta taşımak için daha kullanışlı gözüküyor.

Tablet kullanımı en çok seyahat esnasında, bir şeylere hızlı göz atmak istediğinizde ve okurken lazım olur. Dolayısıyla tek elle tutulabiliyor olması size çok büyük kolaylık sağlar. Google Nexus 7 size bu rahatlığı verirken Ipad Mini için aynı şeyleri söylemek pek mümkün gözükmüyor.

Oyun Keyfi

Android ve IOS ortamında Google Play Store ve Itunes üzerinden indirebileceğiniz binlerce oyun mevcut. Konu oyuna gelince ise Ipad Mini Nexus 7 arasındaki ibre Mini’ye doğru kayıyor. Özellikle yan çevirerek geniş ekran modunda çok daha kullanışlı, ayrıca 32 gr daha hafif olması sebebiyle daha az yoruyor. Ipad Mini 308 gram iken Nexus 7 340 gram ağırlığında.

Çözünürlük

Ipad Mini 1,024 x 768, Nexus 7 ise 1,200 x 800 ekran çözünürlüğüne sahip.  Rakamlar birbirine daha yakın gibi gözükse de Nexus saha dar bir ekrana sahip olduğu için çok daha iyi görüntü kalitesi sağlıyor.

Uygulamalar

Aplikasyonlar ya da diğer bir deyişle uygulamalar konusunda arada çok fark olduğunu söylemek çok zor. Her ne kadar Itunes üzerinden yüklenen IOS tabanlı uygulamalar, Google Play Store üzerinden yüklenen Android uygulamalara göre daha güvenli olduğu bilinse de Android’de güvenlik konusunda kendisini oldukça geliştirdi.

Fakat yine de kurumsal firmaların uygulamalarda önceliği Apple firmasına ve IOS üzerinden Iphone ve Ipad’e verdiği bir gerçek ama Samsung Galaxy S3 ile oluşan Android dalgasi sayesinde bu durum yakında eşitlenecektir.

Fiyat

Google Nexus 7 Amerika fiyatı 199 dolar, Ipad Mini Amerika fiyatı 329 dolar. Bunun üzerine çok da bir şey söylemeye gerek yok heralde.

1 Yorum

  1. Mehmet Yanıtla

    Ben çok kararsız kaldım bu konuda aslında. Fiyat olarak çok daha uygun olan Nexus 7 mi yoksa iPad Mini mi ? Benim için fiyat ve performans ortalaması alındığında Nexus 7 daha ağır basıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.