Haftanın Teknoloji Haberleri

Teknoloji sektöründe bu hafta arka arkaya bombalar patladı. Tanıtılan yeni ürünler, satın almalar, değişen logolar. İşte bu hafta olanlar ve en yeni teknoloji haberleri;

  • Microsoft Nokia Firmasını Satın Aldı

Akıllı telefonların çıkmasıyla bir türlü sektöre ayak uyduramayan Nokia sektörde gerilere düşmüştü. Diğer bir teknoloji devi Microsoft ise bir türlü popüler bir mobil işletim sistemi çıkaramadı ve Apple’ın IOS ve Google’ın Android işletim sistemleri arasındaki rekabete ortak olamadı.

Sonuçta beklenen ya Nokia’n ın iflasa sürükleneceği ya da satılacağıydı ve B seçeneği gerçekleşti. Microsoft Nokia’yı 7,2 milyar dolara satın aldı.

  • Samsung Firmasının Yeni Ürünleri Akıllı Saat Gear ve Samsung Galaxy Note 3

Samsung firması Berlin’deki tüketici fuarında yeni akıllı saati Gear ve yeni tableti Galaxy Note 3 için tanıtım yaptı.

1,6 inç Amo Led ekranlı akıllı saat Gear telefonunuze cebinizden çıkarmadan bazı fonksiyonları kullanabilmenizi sağlıyor. Bunlardan biri de telefon görüşmesi yapabilme özelliği. Gear üzerindeki mikrofon ve hoparlör sayesinde elinizi kulağınıza yanaştırarak telefon görüşmesini gerçekleştirebiliyorsunuz. Ama en büyük sorun şarjı tabiki, normal bir saat gibi küçük saat pilleriyle yıllarca kullanmanız mümkün değil. Samsung Gear akıllı saatin şarj süresi sadece 25 saat

Samsung Galaxy Note 3 ise 5,7 inç Süper AmoLed ekrana sahip. Eski Galaxy Note’lardan farkı ise çoklu ekran özelliği, yatay pozisyonda ekranı ikiye bölerek iki farklı uygulamayı aynı anda kullanabiliyorsunuz.

  • Yahoo Logosunu Değiştiridi

Yeni CEO Marissa Mayer ile bir çıkış yakalayan Yahoo geçenlerde toplam hit sıralamasında Google’ı geride bırakarak ilk sıraya oturmuştu. Tabi bu toplam hit tüm Yahoo ve tüm Google sitelerinin toplamı için geçerli yani Google.com hala Yahoo.com’dan daha fazla hit alıyor.

Yahoo firmasından diğer bir yenilik ise logo değişikliği ile geldi. Firmanın artık yeni bir logosu var.