IOS 6 ile Gelen Apple Maps Alay Konusu Oldu

Tabiri caiz ise Google’ın ahı tuttu desek yeridir, Apple Maps tam anlamıyla yerle bir oldu. Bilindiği gibi Apple IOS 5 sonrası IOS 6’ya geçerken Google’ın Youtube ve Google Maps uygulamalarından vazgeçmişti. IOS 5 ve öncesine kadar IPhone ve Ipad cihazlar ile birlikte yüklü olarak bu uygulamaların IOS 6 yüklü yeni cihazlar ile birlikte, özellikle de Iphone 5 üzerinde olmayacak olması büyük bir kesimi hayal kırıklığına uğratmıştı.

Apple ve Goole arasındaki IOS Android rekabetinin derinleşmesinden kaynaklanan bu karar ile her iki uygulama da Apple tarafından IOS işletim sisteminden çıkarıldı. Fakat Google kendi IOS 6 uyumlu Youtube uygulamasını hazırlayarak en azından kullanıcı tarafında oluşan mağduriyetin bir kısmını gidermeye çalıştı.

Fakat söz konusu harita uygulaması olunca, Apple Google Maps yerine Apple Maps, yani kendi harita uygulamasını kullanacağını duyurmuştu. Özellikle ilk tepkiler çok olumluydu, üstelik bu bir 3D harita uygulaması olacaktı. Ama sonuç tam bir fiyasko oldu.

Önce harita üzerinde aranan noktaların bulunamadığı hakkında şikayetler geldi. Ardından durumun çok daha vahim olduğu ortaya çıktı. Bir çok temel binanın 3D görüntüleri üç boyutlu olmanın çok uzağındaydı, köprüler sanki bombalanmış gibiyken bazı önemli merkezler ise haritada bile yoktu; mesela Meksika’nın en büyük havalimanlarından Guadalajara Havalimanı gibi.

Harita uygulamasında Apple’ın partneri Tomtom olayın kendileri ile alakası olmadığını söyleyerek aradan sıyrıldı. Apple ise uygulamayı düzeltmeye çalıştıklarını belirtselerde herhangi bir özür dilemediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.