IOS 6 ve Yenilikleri

Apple’dan Iphone 5 veya Ipad Mini beklerken karşımıza 3D harita uygulaması ile yeni işletim sistemi IOS 6 çıktı. Worldwide Developers Conference 2012’de resmi olarak yapılan açıklamaya göre içerisinde IOS 5’e göre 200’den fazla güncelleme bulunuyor.

Peki IOS 6 içerisinde neler yeni?

Siri

  • Siri uygulamaları aktif hale getirebilir
  • Siri Tweet atabilir.
  • Siri sizin için ilgilindiğiniz spor dallarının skorlarını, özetlerini ve sporcu istatistiklerini size sağlayabilir.
  • Siri Yelp’in Open Table uygulaması sayesinde restoran ve mekanların yorumlarına ve puanlarına ulaşır ve hatta rezervasyon yapabilir (ABD için)

Facebook Entegrasyonu

Apple IOS 5’de Twitter ile yaptığını IOS 6’da Facebook ile yapmış. IOS 6 ile Facebook’a internet tarayıcı, Siri veya Facebook uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz. Sağladığı en büyük kolaylıklardan biri ise kontaklarınızın doğum günlerini telefonunuzun takvimine aktarabiliyorsunuz.

Yeni Telefon Özellikleri

Yeni özelliklerden biride eğer gelen telefonu cevaplayamıyor iseniz daha sonra aramayı veya mesaj göndermeyi hatırlat opsiyonu. Ayrıca “Rahatsız Etmeyin” modu ile mesajlar hala telefonunuza gelirken telefonunuz herhangi bir titreşim veya ses ile bildirim yapmıyor hatta ekran ışığı bile yanmıyor.

Skype kullananlar için ise oldukça kullanışlı bir özellik eklenmiş. Eğer biri sizi Skype üzerinden cep telefonunuzdan arar ise çağrıya isterseniz Ipad veya varsa Mac cihazınız üzerinden cevap verebilirsiniz.

Fotoğraf Paylaşımı

Fotoğraflarınız isterseniz iCloud üzerinden paylaşabilirsiniz, görüntüleyenler ise fotoğraflarınıza yorum yapabilirler

Mail

Maillere ise VIP özelliği eklenmiş, eğer çok fazla mail alıyor iseniz oluşturduğunuz listenizde yer alan sevdiğiniz veya önemli kişilerin maillerini farklı bir renkte ekrana düşüyor.

Haritalar

Apple’ın IOS 6’daki en çok öne çıkardığı yeniliklerden biride kendi 3D harita uygulaması. 3D harita uygulması ile ilgili daha geniş bir makalemiz olduğu için detaylara burada girmiyoruz.

Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

Program ve uygulama geliştiriciler için IOS 6 Beta sürümü çıktı fakat kullanıcılar ise sonbahara kadar beklemek durumunda maalesef. Verilen bilgiye göre Iphone 3GS ve üzeri, Ipad 2 ve 3 ile Ipod Touch 4th generation kullanıcıları yararlanabilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.