Ipad Mini Dedikodu mu Gerçek mi?

2009 yılının eylül ayında ilk olarak Ipad Mini dedikodusu sanal alemde dolaşmaya başladı ve ardından kulaktan kulağa giderek yayıldı. İşin en garibi ise Ipad’in bu dedidokudan bile sonra, 2010 yılında piyasaya çıkmış olması. Şimdi en çok merak edilen iki soru Ipad Mini gerçek mi yoksa sadece bir dedikodudan mı ibaret? Eğer gerçek ise Ipad Mini ne zaman çıkacak? 

Ipad’in ekranı 9,7 inch ama eğer dedikodular gerçek çıkar ise Ipad Mini 7 inch daha doğrusu 7,85 inchlik bir ekrana sahip olacak. 2010 ve 2011 yılındaki dedikoduları geçiyoruz 2012 yılında bile bu kısacık süre zarfında 6 farklı dedikodu yayıldı.

  1. 15 Şubat 2012’de hemde Wall Street Journal‘da Apple’ın küçük ekranlı bir tableti test ettiğine dair bir makale yayınlandı, üstelik makalede bu ekranın 8 inch olduğu belirtildi.
  2. 01 MArt 2012’de Digitimes Apple’ın 2012’nin üçüncü çeyreğinde 7,85 inch ekranlı Ipad Mini üretimine başlayacağını ve fiyatının 350-400 usd arasında olacağını duyurdu.
  3. 05 Mart 2012’de Venturabeat Apple’ın 7,1 inch ekran tablet üretmek için sarf malzeme alımı yaptıklarına dair duyumları olduğunu bildirdi.
  4. 13 Mart 2012’de Samsung’dan bir yetkili Korea Times’a Apple’ın Ipad Mini’yi yıl sonuna kadar çıkaracağını sızdırdı.
  5. 28 Mart 2012’de Japonya’dan bazı kaynaklar Apple’ın 5 inchlik Ipad Mini üzerinde çalıştığını ve 2013 yılında piyasaya süreceğini duyurdu.
  6. 05 Nisan 2012’de Daring Fireball’dan John Gruber tüm bu dedikodulara rağmen Apple’ın Ipad Mini ürettiğine dair herhangi bir delil olmadığı söyledi.

Peki tüm bu dedikodular nereden çıkıyor? Aslında Apple ve sırları artık bir fenomen oldu ve devamlı ürünleri hakkında dedikodu ve spekülasyonlar yayılıyor. Bazıları bunları Apple’ın kendisinin yaptığını ve bir çeşit pazarlama stratejisi olduğunu söylüyorlar ve buda kulağa çok mantıksız gelmiyor aslında.

Fakat özellikle Ipad Mini dedikodularının büyük bir kısmı Amazon’un Kindle Fire tabletini çıkardıktan ve elde ettiği beklenmedik satış rakamlarından sonra tablet pc sektörünün hakimi Apple’ın ona cevap vereceği veya vermesi gerektiği düşüncesinden ortaya çıkıyor.

O zaman yapazacak tek şey beklemek ve görmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.