Iphone 5, Samsung Galaxy S3 ve Kullanıcılarının Apple Sadakati

Apple firması bugüne kadar oldukça yüksek bir müşteri sadakatine sahipti. Yani bir Iphone kullanıcısına sorduğunuz zaman neredeyse tamamına yakını bir sonraki cihazlarının yine bir Iphone olacağını söylüyordu. Fakat son yapılan anketler bu durumun yavaş yavaş değiştiğini gösteriyor.

Strategyanalytics.com sitesi tarafından 25 ekimde yayınlanan bir rapora göre Apple firmasının müşteri sadakati 2007 yılından beri ilk defa düşüş yaşamış. 2007 yılı ise ilk Iphone cihazların satışa sunulduğu tarih. Araştırmanın Amerika tarafında şu an için Iphone kullananların bir sonraki cihazlarının ne olacağı sorusuna yine Iphone olacak deme oranı %88 olmuş, oysaki bu oran 2011 yılında %93 seviyelerindeydi.

Apple için tehlike sinyallerinin bir diğer göstergesi ise Avrupa’daki anket sonuçları. Avrupa’da 2011 yılında %88 olan oran, 2012 yılında sadece %75 seviyelerinde gözüküyor.

Rapora göre bu düşüşün en büyük sebebi IOS 6 ile gelen Apple Maps fiyaskosu. Firmanın Google Maps ve Youtube gibi 2 çok önemli uygulamadan vazgeçmesi ve yerine koyduğu alternatiflerinde onları mumla aratması teknolojik olarak yenilmez gözüken Apple’ın zayıf görünmesine sebep oldu.

Olayın bir diğer boyutu tabiki Android işletim sisteminin özellikle de Samsung Galaxy S3 ile yakalamış olduğu çıkış. Android şu an için için pazarın hakimi durumunda ve arkadan Microsoft firması Windows 8 ile geliyor. Eğer Microsoft firması da Windows 8 ile benzer bir başarı yakalayabilirse o zaman Apple firması zor durumlara düşebilir.

Samsung ise Galaxy S3 ve son günlerde Galaxy Note 2 ile bir çıkış trendi yakalamış durumda. Özellikle aplikasyon bazlı akıllı telefonlar içinde Iphone cihazlar şu ana kadar rakipsizdi ama Galaxy S3 ve Note 2 bu durumun değişmeye başladığının da birer göstergesi oldular.

Apple firmasının şu günlerde dua etmesi gereken 2 marka ise tabiki Blackberry ve Nokia. Blackberry satış rakamlarında çok ama çok gerilerde kaldı. Nokia ise akıllı telefon pazarından Symbian ısrarı yüzünden neredeyse silinmek üzereydi. Şu ana için Blackberry adına bir umut gözükmüyor ama Windows 8 ile yoluna devam edecek olan Nokia, Lumia serisiyle biraz olsun ayağa kalkış sinyalleri verdi ama şu an için kaderi Microsoft ve onun Windows 8 ile elde edeceği başarıya bağlı.

Aslında bu anket ve analiz sonuçlarına bakıpta Apple firmasının gidişatının kötü olduğunu anlamayın, aksine firma yayınlamış olduğu performans raporlarına göre 2012 yılında hem çalışan sayısını hem mağaza sayısını, satış rakamlarını ve doğrudan orantılı olarak cirosunu ve gelirlerini arttırmış durumda. Anket sonuçları geleceği yönelik pazar payında düşme olabileceğininve yenilmez olan Iphone efsanesinin Iphone 5 atağına rağmen yavaş yavaş etkisini kaybedebileceğinin göstergesi sadece.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.