Iphone 5 ve Amerikan Ekonomisine Etkisi

Konuya girmeden başlığa bakarak bu yazının ekonomik veya finansal bir inceleme olduğunu düşünenler varsa baştan öyle olmadığını söyleyelim. Yazının bütün olayı okuduğum zaman ilgimi çekmiş olan bir makalenin basit bir çevirisinden ibarettir. Neyse, konuya dönecek olursak Amerika’da en çok okunan bloglardan olan HuffingtonPost.com, Apple firmasının piyasaya sürdüğü her Iphone telefondan sonra perakende satış indeksini incelemiş ve özellikle Iphone 5 satışlarının ekonomi üzerindeki etkisine parmak basmış.

Sitede yayınlanan makaleye göre Iphone 5 piyasaya sürülür sürülmez ülkedeki perakende satışların toplamında % 1,1 lik bir artışa sebep olmuş. Tek bir firmadan çıkan tek bir ürünü düşündüğünüz zaman, sadece Iphone 5 ile Apple’ın Amerikan ekonomisine yaptığı etki gerçekten şaşırtıcı gibi görünüyor.

Fakat olayın birde diğer bir yüzü var; ekonomistlere göre tek bir üründen gelen bu kadar yüksek bir etkinin, ürün satışları ilk çıktığı andaki hızında devam edemeyeceği için bir sonraki ay tersine bir düşüş rakamı ortaya çıkarabilme ihtimali var. Tabi bu doğru orantının doğru olduğunu görmek için diğer Iphone modellerinin Apple tarafından piyasaya sürüldüğü ayların ve bir sonraki ayların verilerine bir bakmak lazım;

Iphone 3G

Çıkış tarihi; 11 Temmuz 2008
Temmuz 2008 ABD perakende satışları; %5 düşmüş
Ağustos 2008 ABD perakende satışları; %4 düşmüş

Iphone 3GS

Çıkış tarihi; 19 Haziran 2009
Haziran 2009 ABD perakende satışları; %1,2 artmış
Temmuz 2009 ABD perakende satışları; %0,3 artmış

Iphone 4

Çıkış tarihi; 24 Haziran 2010
Haziran 2010 ABD perakende satışları; %0,4 düşmüş
Temmuz 2010 ABD perakende satışları; %0,3 artmış

Iphone 4S

Çıkış tarihi; 14 Ekim 2011
Ekim 2011 ABD perakende satışları; %1,0 artmış
Kasım 2011 ABD perakende satışları; %0,5 artmış

Iphone 5

Çıkış tarihi; 21 Eylül 2012
Eylül 2012 ABD perakende satışları; %1,1 artmış
Ekim 2012 ABD perakende satışları; veriler 14 kasımda yayınlanacak.

Bu tabloya bakarak açıkçası benim gördüğüm Apple ve onun Iphone satışlarının ABD ekonomisi üzerine doğrudan bir etkisinin olduğunu söylemenin çok iddialı olduğu. Özellikle Iphone 5 satışlarının çok yüksek olması ile % 1,1 lik bir artışı ilişkilendirmek çok mantıklı gözükmüyor. Ayrıca tabloya bakınca Iphone 4S satışlarının Iphone 4 satışlarına göre etkisi daha yüksek ama Iphone 4 ile yakalanan satış rakamları ile Iphone 4S satışları arasında dağlar kadar fark var.

Sonuç olarak amaç Huffingtonpost.com gibi bir blog devini karalamak değil ama rakamlara baktığımız zamanda yapılan haber ile gerçekler arasında pek bir bağlantı olmadığı bir gerçek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.