Iphone 5s mi Samsung Galaxy S4 mü?

Şu an için piyasada en büyük rekabet içinde olan 2 telefon Iphone 5s ve Samsung Galaxy S4. Her ne kadar kredi kartına taksit olayı telefon satışlarını etkilese de telefon almak isteyenlerin bütçesi uygun olanlar genelde bu iki telefon arasında kararsız kalıyorlar.

Peki hangisini almalı? Iphone 5s mi Samsung Galaxy S4 mü? İşte karşılaştırma;

iPhone 5S – Galaxy S4 – Tasarım

iPhone 5S – Aluminum çerçeve, cam dolgu
Galaxy S4 – Plastik, değiştirilebilir arka kapak

Bir tarafta metal ağırlıklı kasaya sahip Iphone 5s, diğer tarafta sertleştirilmiş plastik kasaya sahip Galaxy S4. Ayrıca boyut olarak Galaxy S4 Iphone 5’in yanında çok büyük kalıyor. Her ne kadar burada insanların tercihi farklı olsa da S4 Iphone 5s’in yanında telefondan çok tablet gibi duruyor. Iphone 5s’in boyu 12,4 cm, eni 5,9 cm ve kalınlığı 0,76 cm iken Galaxy S4 13,4 cm uzunluğa, 7 cm ene ve 0,79 cm kalınlığa sahip. Ayrıca S4 tartıda da daha ağır geliyor.

Tasarımın kazananı; Iphone 5s

iPhone 5S – Galaxy S4 – Ekran

iPhone 5S – 4-inç 1136 x 640  IPS
Galaxy S4 – 5-inç 1080p Süper AMOLED

Iphone ekran konusunda 2010 yılında Iphone 4 ile ortaya çıkan retina displayın üzerine çok fazla radikal değişikliğe gitmedi. Fakat Galaxy S4’ün 5 inç 1080p’lik ekranı gerçekten çok parlak, keskin ve etkileyici bir görünüme sahip. Eğer telefonda oyun oynamayı, bir şeyler seyretmeyi seviyorsanız cebinizde taşırken dezavantaj olan büyüklük S4’e avantaj olarak geri dönüyor. Her ne kadar IPS ve Süper AMOLED arasında çok ciddi fark olmasa da Galaxy S3’ten sonra geliştirilen ekran biraz olsun öne çıkıyor.

Ekranın kazananı; Samsung Galaxy S4

iPhone 5S – Galaxy S4 İşletim Sistemi, İşlemci, Yazılım ve Donanım

iPhone 5S – iOS 7 – Apple A7 dual-core 64-bit chip, 1GB RAM
Galaxy S4 – Android 4.2 TouchWiz arayüzü – Snapdragon 600 1.9GHz Quad-core, 2GB RAM, Adreno 320 GPU

iPhone 5S – 16/32/64GB arttırılamaz
Galaxy S4 – 16/32GB, microSD ile arttırılabilir kapasite

Bir tarafta IOS 7 işletim sistemi bir tarafta Android 4.2, bi tarafta Apple A7 çift çekirdekli işlemci diğer tarafta Snapdragon 600 1.9 GHz 4 çekirdekli işlemci. İkisinin de kendine has avantajları ve dezavantajları var. Burada asıl fark yaratması gereken Iphone 5s’in 1 GB ramine karşılık 2 GB RAM ile Samsung Galaxy S4 olması gerekirken söz konusu performans olunca Iphone 5s tartışmasız öne çıkıyor. Üstelik parmak izi fonksiyonu neredeyse hatasız çalışırken Galaxy S4’ün yüz tanıma fonksiyonu yerlerde sürünüyor.

Diğer taraftan ise Iphone’un erişilmez kasa içi nedeniyle max 64 GB kapasitesi (üstelik ek fiyat ödeyerek) bulunurken Samsung Galaxy S4’ün micro SD kart yuvası size ekstra ve daha ucuz depolama alanı sağlıyor.

Kazanan; iPhone 5s

iPhone 5S Galaxy S4 Kamera Karşılaştırma

iPhone 5S – 8-megapixel ve LED flash
Galaxy S4 – 13-megapixel ve LED flash

Rakamlara bakınca sanki Galaxy S4 açık ara önde gibi gelebilir size ama durum o kadar basit değil. Apple ürünlerinin fotoğraf ve video çekiminde geçmişten gelen şanı devam ediyor. iPhone 5s neredeyse 8 mp kamera ile neredeyse Galaxy S4’e kafa tutuyor. 5s daha parlak fotoğraflar çekiyor fakat 13 mp farkını fotoğraf detaylarında, uzak nesne netliklerinde ve gece (ayrıca düşük ışık) çekiminde gösteriyor. Lens genişliğindeki küçük de olsa ortaya çıkan fark ise yine S4’den yana.

Kazanan; Samsung Galaxy S4

iPhone 5S Galaxy S4 Pil Performansı

Apple her zamanki gibi pil konusunda detay vermiyor fakat Iphone 5s’in 3G konuşma süresi 10 saat, 3G internet kullanımı ile 8 saat dayanabildiği test edilmiş. Samsung Galaxy S4 ise 2,600 mAh pili her ne kadar ortalamanın üstünde olsa da AMOLED ekranın pili sömürdüğünü unutmamak lazım. Video oynatım testinde Iphone 5s tam 1 saat fark atmış Galaxy S4’e.

Kazanan; Iphone 5s

iPhone 5S Galaxy S4 Fiyat Karşılaştırma

Ben yazıyı yazarken Samsung Galaxy S4  16GB seçeneği için Teknosa fiyatı 1,599 TL Hepsiburada fiyatı ise 1,499 TL’ydi. Iphone 5s için ise 16GB seçeneği fiyatı Hepsiburada’da 2,199 TL olarak kaşıma çıktı.

iPhone 5S Galaxy S4 Karşılaştırma Sonuç

Her iki telefonu karşılaştırınca maalesef ortaya net bir sonuç çıkmıyor. Birisi IOS işletim sisteminin diğersi ise Android işletim sisteminin tepe noktası. Buradan sonrası tamamen tercih meselesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.