Kim Dotcom’dan Megaupload Yerine Mega

Kim Schmitz nam-ı diğer Kimdotcom. Bu isim size yabancı gelebilir ama Megaupload dosya paylaşım sitesini kesin duymuş olmalısınız. Megaupload takip edenlerin bildiği gibi telif hakları ödemediği için kapatılmıştı. Kim Dotcom ve ortağı Mathis Otmann geçen yıl 20 ocakta site kapatıldıktan sonra Yeni Zellanda’da tutuklanmış fakat kefaletle serbest bırakılmışlardı.

Megaupload sitesinin film, kitap, müzik sektörlerindeki eserlerin orjinal sahiplerine 200 milyon dolara yakın bir maddi zarar verdiği konuşuluyor. Megaupload 2005 yılında Hong Kong’da kurulmuş kapandığı günlerde günlük yaklaşık 50 milyon kullanıcıya hizmet veriyordu.

Megaupload’un kurucusu Kim Dotcom ise Megaupload’un yerine Mega isimli dosya paylaşım sitesini kurduğunu Yeni Zelanda’daki malikanesinde verdiği bir partiyle duyurdu. Kendisi de bir konuşma yapan Kim Dotcom “The internet belongs to no man” (internet kimsenin malı değildir) diyerek bu konuda akıllanmayacağının sinyallerini verdi.

Megaupload yerine kurulan yeni dosya paylaşı sitesi Mega için verilen parti ise biraz alay konusu oldu. FBI logolo helikopterler ve jipler ve askeri kıyafet içerisindeki dansçı kızlar sosyal medyada Kim Dotcom ile dalga geçilmesine sebep oldu. Fakat bu Mega.co.nz adresinden kullanıcılarla buluşan siteye ilk bir saat içinde 100 bin kişinin kayıt olmasını engelleyemedi.

Site 50 GB dosya saklama alanı ile Google Drive ve Dropbox gibi uygulamalara rakip olabilecek gibi duruyor. Kapatılmaz ise tabi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.