Philae’nın 67P Kuyrukluyıldızı’na Yolculuğu

Dünya gündeminin en önemli konularından biri de Philae uzay modülünün 67P/Çuryumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı’na yaptığı iniş oldu. Bu inişi bu kadar önemli kılan faktörlerin başında ise Philae’nin yolculuğunun tam tamına 10 yıl sürmesi ve bir kuyruklu yıldıza yapılan ilk iniş olması geliyor.

Rosette uydusuna bağlı Philae uzay modülü 2 Mart 2004 tarihinde Avrupa Uzay Ajansı diğer adıyla ESA tarafından Fransız Guyana’ından fırlatılımıştı. Dile kolay 510 milyon kilometrelik mucizevi bir yolculuk gerçekleştirdi ve tam 10 yıl boyunca hedefine doğru ilerledi. 06 Ağustos’ta yörüngeye giren modül 12 Kasım’da da inişini gerçekleştirdi.

67P isimli kuyruk yıldızı bu denli önemli kılan ise yaşı; 67P tam tamına 4,5 milyar yaşında. Philae’nin yapacağı sondaj ile ne tür veriler elde edilebileceği şu an için muamma. Zaten bu yazı yazılırken inişi bir tepe arkasına gerçekleştirdiği için güneş panellerini kullanamaması sebebiyle pili de tükenmek üzereydi ve modülün yerini değiştirmeyi planlıyorlardı. Eğer başaramazlarsa 2015 yılı sonuna kadar 67P üzerinde kalması ve veri toplaması beklenen Philae malülen emekli olabilir.

Kuyruklu Yıldıza Yolculuğun Maliyeti

Philae’nin 4,5 milyar yaşındaki 67P kuyruklu yıldızına tam 10 süren yıl süren yolculuğunun Avrupa Uzay Ajansı’na maliyeti 1,3 milyar dolar yani yaklaşık 3 milyar TL. Biz ise tek başına bir konuta ya da saraya artık adı her ne ise ama sonuçta betonarme bir yapıya 1,3 milyar TL harcadık. Sonuçta eller aya biz yaya lafı mecazi anlamdan çıkıp gerçek oldu diyebiliriz. Bu arada Hindistan’ın geçenlerde Mars’a gönderdiği uydunun maliyeti ise 370 milyon TL civarında idi. Ama olsun bizim sarayın prestiji var…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.