Samsung Apple Davası Daha Ne Kadar Sürecek?

Samsung Apple davası; herşey 2011 yılının nisan ayında Apple firmasının Samsung hakkında patent ihlali gerekçesiyle dava açmasıyla başladı. Apple’a göre Samsung Ipad ve Iphone tasarımlarını bir nevi çalmış ve kendisine uyarlamıştı. Bu olay Samsung’un Galaxy S 4G modelini çıkarmasının hemen ardından gerçekleşti. Samsung Galaxy S 4G görüntü olarak Iphone 3 modeline benziyordu, tek farkı ise Iphone 3’de alt tarafta bulunan fonkisyonel tek yuvarlak “home” tuşu yerine 4 farklı tuş takımı kullanmasıydı.

Samsung Galaxy S 4G

Apple ve Samsung arasında davalar o günden sonra çok farklı bir boyuta geldi, suçlamalar, karşı davalar birbirini takip etti. Şimdi Samsung Apple davası ve tarihçesine şöyle bir bakalım;

  • Nisan 2011;  Apple’ın yaptığı 16 tasarım ihlaline karşılık Samsung Apple’ın 10 patent ihlalinde bulunduğunu iddia etti. Samsung firmasına göre ise Apple 3G ve wireless teknoloji kullanımı sırasında patent ihlali yaptı.
  • Mayıs 2011; Samsung Apple firmasının yeni Ipad ve Iphone ürünlerinde kendi yazılım ve ürünleri için patent ihlali olup olmadığının kontrolünü istedi.
  • Ağustos 2011; Bir Alman mahkemesi Samsung firmasının  Samsung Galaxy Tab 10.1 ürünün Hollanda hariç tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerde satılmasının engellenmesi için ihtiyati tedbir kararı çıkardı.
  • Eylül 2011; Samsung Galaxy Tab 10.1 modelinin Almanya’da satışı yasaklandı.
  • Eylül 2011; Berlin IFA 2011 etkinlikeri sırasında Samsung yeni ürünü Galaxy 7.7’nin tüm demolarını tanıtımdan çekti.
  • Ekim 2011; Samsung Galaxy Tab 10.1 Avustralya’da da yasaklandı.
  • Kasım 2011; Patent ihlali olup olmadığının anlanması için Apple’dan Iphone 4S’in kaynak kodlarının açıklanması istendi.

2011 yılı ağustos ayında iki firma arasındaki dava sayısı, 4 kıta, 9 ülke ve 11 mahkemede toplam 19’a ulaştı. Ekim 2011’de ise savaşın yayıldığı ülke sayısı 10 oldu, bugün ise toplam dava sayısı 50 civarında. Apple son olarak en az 2 patent ihlali olduğu gerekçesiyle Samsung Galaxy S3 için satış durdurma kararı aldırmaya çalışsada Galaxy S3 daha çıkmadan 9 milyonun üzerinde ön sipariş aldı.

Son yapılan davalara göre Apple daha önce sadece tasarımın kopyalanmasından rahatsız iken şimdilerde artık teknoloji ve yazılım konusundada patent ihlali olduğunu savunuyor.  Samsung ise Apple’ı patent ihlaliyle suçlarken diğer taraftanda Apple’ın patentini aldığı teknolojilerin zaten var olan ve başka firmalar tarından daha Apple patentini almadan kullanıldığını ve bu patentlerin geçersiz olduğunu savunuyor.

Samsung Apple davası daha doğrusu diğer bir deyişle Samsung Apple savaşı sanırız bir süre daha devam edecek.  Bakalım bu vaşatna kim galip çıkacak. Sizce Samsung Apple savaşında kim haklı?

[polldaddy poll=6464859]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.