Yurtdışına Çıktığınızda Telefon Faturanıza Dikkat

Yurt dışına çıkanlar için döndüklerinde en büyük sürpriz karşılarına çıkan telefon faturaları olabilir. Eğer sizde yurt dışında telefon ve data kullanımı sonrası başınız ağrımasın istiyorsanız işte almanız gereken önlemler.

1. Otomatik Şebeke Seçimini Manuel Yapın

Telefon şebekelerinden Vodafone yurt içi kullanım hakkınızın en azından yüzde elli gibi bir kısmını yurtdışında kullanmanıza izin veriyor. Fakat şunu unutmamak lazım ki yurtdışında da şebeke olarak Vodafone kullanmalısınız. O yüzden telefonunuzun şebeke seçim modunu manuele çevirip şebekeyi de gittiğiniz ülkede Vodafone olarak seçmeniz gerekiyor.

2. Push Mail ve Senkronizasyonu Kapatın

Özellikle push mail kullanıyorsanız telefonunuza tanımlı mail adrsesine gelen her mail cihazınıza da düştüğünde data kullanımına sebep olmaktadır. Eğer einde dosya veya görsel var ise ve açarsanız kullandığınız data kadar faturanıza ek maliyet yansıyacaktır. Bu yüzden push mail ve senkronizasyon özelliklerini kapatarak yurt dışına çıkmanıda fayda var.

3. Cihaz Sayaçlarınızı Sıfırlayın

Yurt dışına çıkmadan önce cihazınızın data ve konuşma sayaçlarını sıfırlayın, böylece ne kadar kullanım yaptığınızı görebilirsiniz.

4. Yurtdışı Paketi Satın Alın

Eğer hem telefon hem de internet kullanmanız gerekiyor ise şebekenizin yurt dışı paketlerinden birini almanız fatura tutarınızı düşürecektir. Örnek olarak benim bildiğim Vodafone’un Kırmızı Pasaport u var.

5. Yeni Sim Kart Alın

Eğer uzun süreli kalacaksanız en iyi alternatif gittiğiniz ülkede bir kontörlü (pay as you go) hat almak.

6. Data Kullanımı İçin Wi-Fi Tercih Edin

Data kullanımının en ekonomik yolu tabi ki wi-fi. İster havalimanlarında isterse gideceğiniz kafe ve restoranlarda wi-fi ile hem internet kulanabilir hem de Viber, Skype gibi uygulamalar ile ücretsiz görüşme yapabilirsiniz.