7 Adımda WordPress Optimizasyonu

WordPress içerik yönetim servisleri (CMS) arasında en popüler ve hatta rakipsiz olmasına rağmen kullanıcıların en çok şikayet ettiği iki konu hep gündemde kalıyor. Bunlardan bir tanesi güvenlik, diğeri ise hız. Eğer WordPress kurulumunu doğru yapmaz iseniz ve devamlı güncellemezseniz bazı açıkların doğacağı ve saldırılara açık hale geleceğiniz maalesef bilinen bir gerçek.

Bu yüzden güvenlik için hem kurulumda Config dosyasının içindeki WordPress Secret Key boş geçilmemeli hem de bazı güvenlik eklentileri ile siteniz desteklenmelidir. Tabi kullandığınız hosting firmasının da büyük önemi var. Açıkçası ben WordPress için yabancı hosting firmalarını tercih etmenizi tavsiye ederim. Önerilerim Bluehost ve Hostgator.

Diğer bir konu ise hız; maalesef WordPress sunucu performansına da bağlı olmak kaydıyla yükleme hızında bazen flash siteleri bile aratmamakta. O yüzden bazı temel WordPress Optimizasyonu yöntemlerini uygulamak gerekiyor. Bu yöntemler sitenizin yükleme hızında gözle görürülür fark yaratacaktır.

1 – DOĞRU WORDPRESS TEMASI SEÇİN

Tema seçimi WordPress için temel kurallardan birisi ve en az sunucu seçimi kadar önemli. Her WordPress teması  doğru kodlarla yazılmış olmuyor ve güvenlik açıklarıyla dolu olabildiği gibi aynı zamanda çok yavaş yükleme hızıyla hem hitinizi hem de SEO’nuzu etkiliyor.

Eğer ücretsiz WordPress temaları kullanacaksanız en azından WordPress onaylı temalardan birini seçmenizi tavsiye edebilirim. Ücretsiz temaları ise http://wordpress.org/themes/ adresinden bulabilirsiniz.

Eğer daha kurumsal ve profesyonel web sitesi ve blog hazırlayacak iseniz en iyi ücretli WordPress temaları için ise doğru adresler Themeforest ve Elegant Themes.

2 – EKLENTİLERİ DENETLEYİN

Eklentiler WordPress için en can alıcı noktalardan birisi. İşe yarayacak hemen hemen her şeyi hiç bir kod yazmadan veya kaynak kodlarında değişiklik yapmadan eklentiler aracılığıyla yapabiliyorsunuz. Fakat her yüklediğiniz ve aktif hale getirdiğiniz eklenti sizin hızınıza negatif etki yapabilir. O yüzden eklentilerinizden sitenizi hangisi veya hangileri yavaşlatıyorsa görebilmeniz lazım. Bu iş için size lazım olan ise yine bir eklenti; P3 Profiler.

P3 Profiler size hangi eklentinin site yüklenme süresi üzerinde ne kadar etkisi olduğunu detaylı bir şekilde raporluyor. Sizde bu rapora göre eklentiyi tutabilir veya silebilirsiniz.

3 – SİTENİZİ VE VERİ TABANINI TEMİZLEYİN

Yazı, sayfa, yorum, resim neyi silerseniz silin WordPress 30 gün boyunca çöp kutusunda tutar ve size yük oluşturur. Oysa wp-config.php dosyasına şu kodu ekleyerek bu süreyi 7 güne düşürmeniz mümkün.

define ('EMPTY_TRASH_DAYS', 7);

Ayrıca eğer bir bloğunuz var ise ve devamlı makaleler yazıyorsanız WordPress taslak olarak o yazının bir çok kopyasını tutar.

Oysa yine wp-config.php dosyasına aşağıdaki kodu yazarak taslak kopyaların sayısını düşürebilirsiniz;

define( 'WP_POST_REVISIONS', 3 );

Hiç bir kopyasını tutmak istemiyorsanız;

define( 'WP_POST_REVISIONS', 3 );

Veri tabanınızı pratik yoldan temizlemek için ise WP Optimize ve WP-DBManager eklentilerini kullanabilirsiniz.

4 – GÖRSELLERİ OPTİMİZE EDİN

Yüksek çözünürlük ve boyuttaki görselleri sitenizin hızını en çok düşüren faktörlerin başında gelir. Bu yüzden mümkün olduğunca sıkıştırılmış görsel kullanmanızda fayda var. Eğer şu ana kadar zaten bir çok görseli sıkıştırmadan yüklediyseniz o zaman WP Smush.it eklentisi ile hali hazırda yüklü görselleri sıkıştırabilir veya Lazy Load ile açılma hızını arttırabilirsiniz.

5 – GZIP ÖZELLİĞİNİ AKTİF HALE GETİRİN

GZIP sitenizdeki dosyaların sıkıştırılarak daha hızlı yüklenmesini ve dolayısıyla daha hızlı açılmasını sağlar. Normal şartlar altınca .htaccesss dosyasına bazı kodlar eklemek gerekirken WordPress kullanıcıları sitelerinden www.yourwebsite.com/wp-admin/options.php. adresini kullanarak Gzip seçeneğini 0 yerine 1 ile değiştirerek kolayca bu işi halledebilirler.

6 – CACHE EKLENTİSİ KULLANIN

Ön bellekleme özelliğinden faydalanmak için  W3 Total Cache ve WP Super Cache eklentilerinden birini kullanmanız WordPress destekli sitenizin hızlanmasına kayda değer bir etki yaratacaktır. Cache eklentileri wordpress optimizasyonunun temel taşlarındandır.

7 – CDN – CONTENT DELIVERY NETWORK KULLANIN

Günümüzde bulut teknolojisi web siteleri içinde bir gereklilik oldu. CDN kullanımı ise CSS, Javascript ve görsellerinizin birden falza lokasyona saklanmasını ve kullanıcıya en yakın sunucudan gönderilerek en hızlı şekilde ulaşmasını sağlar. Yavaş yavaş yerli hosting firmalarınınn da girdiği sektörde şu ana için liderler MaxCDN ve Amazon CloudFront

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.