Hangi WordPress Blog Tercih Edilmeli?

Hangi WordPress Blog tercih edilmeli sorusuna en iyi cevabı bulmak için istatistiklere bakmak lazım. Yazmaya karar verenler genelde başlangıç için blogspot, blogger veya wordpress.com gibi ücretsiz blog sitelerini tercih ediyorlar fakat istatistiklere göre blog yazmaya başlayan ama bırakamayanların %90’ından fazlası self-hosted blog sitelerine yöneliyorlar. İşte burada en çok tercih edilen site ise self-hosted wordpess blog WordPress.org. Ücretli derken WordPress’in kendisi ücretli değil tabiki ama WordPress.org üzerinden blog veya web sitesi kurabilmeniz için bir alan adı almış olmanız ve bu alan adını bir hosting firmasında host edebiliyor olmanız lazım.

WordPress nedir? WordPress PHP ve MySQL üzerine kurulu açık kaynaklı bir blog aracı ve içerik yönetim sistemidir (CMS-Content Management System). WordPress’in template processor denilen tema işlemcisi olarak çevirebileceğimiz yazılımı kullanan kendi tema sistemi vardır. Kendi hazır web mimarisi sayesinde yazılım bilginiz olmasa dahi istediğiniz gibi temaları değiştirebilir ve bileşenler ve eklentiler yardımıyla tasarımınız farklılaştırabilirsiniz.

Self-hosted blog veya wordpress ne demek? Ücretsiz bloglarda açtığınız sayfalar site ismiyle beraber gelir örneğin teknolojionline.wordpress.com. Bunun sebebi ücretsiz blog sitelerinin aslında size bir alan adı vermeyip kendi içinde bir nevi sub-domain yani alt alan adı oluşturmasıdır. Eğer kendinize ati alan adı kullanmak istiyorsanız örneğin www.teknolojionline.net, self-hosted blog kullanmanız gerekir. Yani alan adınızı kendiniz alırsınız, kendiniz host edersiniz. Kullandığınız CMS size sadece web site hazır tema yapısını kullandırır.

Şu an için en popüler 2 CMS mevcut, bunlardan biri Joomla diğeri ise WordPress‘dir. Şu anda en iyi 1 milyon sitenin%14,7’si, ağustos 2011’de sonra kullanılan yeni web sitelerinin ise %22’si WordPress kullanmaktadırki bu da WordPress’i en popüler CMS yapmaktadır. WordPress’in Joomla’ya göre kullanılması daha kolay olması, Joomla’nın biraz kodlama bilgisi gerektirmesi WordPress’in en çok kullanılan self-hosted blog olmasının en başlıca sebebidir. Bu sebeple tavsiyemiz WordPress kullanmanızdır.

Neden solf-hosted WordPress kullanmalı? Herşeyden önce eğer bloğunuzu veya web sitenizi ticari amaçla veya ileri yönelik internetten para kazanmak amacıyla kuruyorsanız kesinlikle self-hosted kullanmalısınız. Ama amacınız sadece hobi amaçlı bilgi paylaşımı ise ücretsiz bloglarıda kullanabilirsiniz. Fakat WordPress’in çok başarılı SEO alt yapısı ile self-hosted kullanarak googleda çok daha hızlı indekslenip sadece içeriğiniz ile kısa sürede üst sıralara çıkmanız mümkün. Fakat ücretsiz bloglarda daha çok paylaşım yaparak ve bilgilendirerek geniş kitlelere ulaşabilme şansınız var.

WordPress nasıl kullanılır?

  • Öncelikler kendinize bir alan adı almalısınız, bunun için size tavsiyemiz Go Daddy. Her zaman kampanyalar ve indirimlerle alan adlarını çok ucuza alabilirsiniz. Ama şunu unutmayınki hosting firmalarının bir çoğuda alan adlarını satıyorlar. Eğer farklı yerlerden alıp yönlendirme yapmakta zorlanacaksanız hosting firmasınıda kullanabilirsiniz. En fazla yıllık 2-3 usd fazla ödersiniz.
  • Kendiniz uygun bir hosting firması bulmalısınız aldığınız alan adını host etmek için. Burada WordPress’in diğer firmalardan farkı ortaya çıkıyor, çünkü bazı hosting firmalarının otomatik wordpress kurulumları var. Birde kötü haber maalesef Türkçe WordPress kurulumu için söz konus değil. Türkçe kullanmak istiyorsanız Worpress Türkçe sürümünü bilgisayarınıza indirip manuel kurmak zorundasınız. Bunu için www.wp-tr.org adresinden Türkçe sürümü indirebilir ve kurulum desteğini alabilirsiniz. Ama otomatik kurulum yapmak isterseniz WordPress Blog bizzat kendisi 4 hosting firması tavsiye ediyor. Sitelere ulaşmak için linlkere
  1. BLUEHOST;   Sınırsız alan adı, sınırsız hosting alanı, sınırsız data transferi ve sınırsız e-mail hesabını 3 yıllık alırsanız aylık 4,95 usd’ye sağlıyor, süre düştükçe fiyatda artıyro doğal olarak. Ayrıca 1 adet ücretsiz alan adı veriyor. Dolayısıyla Bluehost kullanacaksanız alan adını başka yerden almanız gerek yok.
  2. MEDIATEMPLE; WordPress’in önerdiği hosting firmalarından biri fakat fiyatları aylık 20usd’den başlıyor. Fiyat pahalı diyebilirsiniz ama referansları arasında Sony, Diesel, Warner Bross, Toyota, Strabucks ve Loreal var. Karar size kalmış.
  3. DREAMHOST; Sınırsız alan adı, sınırsız hosting alanı, sınırsız e-mail hesabı ile fiyatı 8,95 usd aylık. Ama TEKNOLOJIONLINE2 kupon kodunu kullanırsanız yıllık hostingi %50 indirimle alabilirsiniz.
  4. LAUGHING SQUID; 1 gb hosting alanı, 25 gb data transferi ile fiyatı aylık 6 usd.

Bunların haricinde biz ayrıca HOSTGATOR‘u da rahatlıkla tavsiye ederiz. Sınırsız hosting alanı, sınırsız data transferi ile 3 yıllık plan için aylık ücret 3,96, 2 yıllık planda aylık ücret 4,76 usd, yıllık planda ise 5,56 usd. Hostgator’u tercih etmeniz durumunda TEKNOLOJIONLINE kupon kodu ile %25 indirim alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.