WordPress Başlangıç Menüsü

WordPress

WordPress başlangıç menüsü kullanıcı adı ve şifreniz ile birlikte giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan arayüzdür. İngilizce kullanmak isteyenler WordPress Dashboard olarak göreceklerdir. Bu sizin ana yönetim anasayfanızdır. Panonuzun en üstünde (ve her sayfada) sitenizin adını başlık alanında görürsünüz. Aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde (ve bu belgenin tamamında) site adı WordPress Sitenizdir. Bu, sitenizin ana sayfasına da direk linktir. Ayrıca giriş yapmış olan kişinin adını da sağ üst köşede göreceksiniz (örneğin, Cengiz).

Wordpress menü

WordPress’e yeni veya güncellenmiş özellikler eklendiğinde, size bir Yeni Özellik İşaretçisi gösterilecektir. Bu sadece Gösterge Tablosunda eklenen veya güncellenen bazı özelliklere dikkatinizi çekmek içindir.

Çoğu sayfada, Kullanıcı adınızın hemen altında, birkaç küçük ters sekme var. Biri Ekran Tercihleri diğeri Yardım. Bu bağlantılardan birine tıklamak, bir panelin sayfanın üstünden aşağı kaymasına neden olur. Yardım bağlantısı açıkçası bazı yardım bilgilerini görüntüler. Ekran Seçenekleri bağlantısı, geçerli sayfada ne görüntüleneceğini yapılandırmanıza izin veren çeşitli seçenekleri görüntüler. Bu paneldeki ayrıntılar, o anda hangi sayfayı görüntülediğinize bağlı olarak değişir. Örnek olarak, ana Kontrol Paneli sayfanızda Ekran Seçenekleri, sayfada görüntülenmesini istediğiniz panelleri ve panellerin görünmesini istediğiniz sütunları belirlemenizi sağlar.

WordPress Başlangıç Menüsü Seçenekleri

Gösterge Tablosunun sol tarafında ve her sayfada ana yönetici navigasyon menünüzü göreceksiniz. Sitenizi güncellemek ve yapılandırmak için tüm seçenekleri burada bulabilirsiniz.

İmlecinizi ana menü seçeneklerinin her birinin üzerine getirdiğinizde, söz konusu menü seçeneği için çeşitli seçeneklerin yer aldığı bir “çıkış” menüsü görüntülenir. Ana menü seçeneklerinin her birine tıkladığınızda, söz konusu menü o bölümdeki tüm mevcut seçenekleri göstermek için genişler (varsa).

WordPress Başlangıç Menüsü Seçenekleri ve Kullanımı

Gösterge Paneli

Burası ana Kontrol Panelinizi ‘ana sayfanızı’ görüntülediğiniz yerdir. Gösterge Tablonuzun sol üst köşesinde, sitenizdeki mesajların, sayfaların, kategorilerin ve etiketlerin istatistikleri ile toplam yayınlanan makale, sayfa ve onaylanan yorumların sayısı hakkında bilgileri göreceksiniz. Ayrıca şu anda kaç tane Spam yorumunuzun da olduğunuda görebilirsiniz.

Yazılar

Burası yeni bir blog gönderisi oluşturabileceğiniz yerdir. Kategorilerinizi ve yazı etiketlerinizi de güncelleyebilirsiniz.

Medya/Ortam

Bu, yüklenen tüm resimlerinizin, belgelerinizin veya dosyalarınızın depolandığı yerdir. Medya kitaplığınıza göz atabilir, dosyaları düzenleyebilir ve güncelleyebilirsiniz.

Sayfalar

Burası tüm sayfalarınızı oluşturduğunuz ve düzenlediğiniz bölümdür.

Yorumlar

Yorumlara cevap verme veya spam olarak işaretleme dahil  tüm yorumlarınızı yönetebilirsiniz.

Görünüm

Bu menü sitenizin nasıl göründüğünü kontrol ettiğiniz yerdir. Yeni bir Tema seçebilir, site bileşenleri (widget) veya menülerinizi yönetebilir ve hatta site tema dosyalarınızı düzenleyebilirsiniz.

Eklentiler

Eklentiler, WordPress’in işlevselliğini genişletir ve genişletir. Buraya eklentileri ekleyebilir veya silebilir, onları etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Kullanıcılar

Bu ekran siteniz için mevcut tüm kullanıcıları listeler. Rolünüze bağlı olarak, rollerini yönetmenin yanı sıra yeni kullanıcılar da ekleyebilirsiniz.

Araçlar

Bu bölüm çeşitli kullanışlı araçlara erişim sağlar. Ayrıca, WordPress sitenize veri aktarabilir veya tüm WordPress verilerinizi bir dosyaya aktarabilirsiniz.

Ayarlar

Sitenizin yapılandırıldığı yer burasıdır. Diğer şeylerin yanı sıra, sitenizin adını ve URL’sini, Gönderilerinizin göründüğü yerlerde, ziyaretçilerin yorum bırakıp bırakmamalarını ve çok sayıda başka ayarları yapılandırmanızı sağlar. Sitenizi kurduktan sonra bu bölümdeki ayarların hiçbirini değiştirmeniz zorunlu değildir ama sitenizi kişiselleştime açısından bu ayarlar büyük önem taşır. Eğer yeni yeni blog ve wordpress dünyasına giriyorsanız alışmanız ve öğrenmeniz biraz zaman alacaktır.

Menünün altında Daralt menüsü adında bir bağlantı göreceksiniz. Buna tıklamak menüyü gizler ve sadece simgeleri görüntüler. Menüyü genişletmek için küçük ok simgesine tekrar tıklayın.

Bazen bir eklenti kurduğunuzda, kendi konfigürasyon veya kurulum sayfalarına sahip olurlar. Bunların yeri tamamen bireysel eklentiye bağlı olacaktır, ancak bu sayfaların çoğu Araçlar bölümünde, Ayarlar bölümünde veya menünün altındaki tamamen yeni bir menü bölümünde görünecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.