WordPress Kullanmak İçin 5 Neden?

Wordpress Kullanmak İçin Nedenler

Sıkça sorulan sorulardan biri şudur: Neden WordPress kullanmalıyım? WordPress’e neden başka bir platformdan geçmem gerekiyor? Bu soruları soruyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazıda WordPress’i kullanmanız için 6 önemli neden paylaşacağız. Ayrıca WordPress ile oluşturabileceğiniz farklı türdeki web sitelerinin yanı sıra, WordPress kullanan popüler siteleri de vitrine çıkaracağız.

Not: Bu makale boyunca, WordPress derken, self hosting WordPress olarak da bilinen WordPress.org hakkında konuşuyoruz. Bunu hosting hizmetini içinde barındıran WordPress.com ile karıştırmayın.

WordPress ile ilgili en yaygın yanılgılardan biri sadece bir blog platformu olduğudur. Ama işin aslı kesinlikle öyle değildir.

WordPress bir blog aracı olarak başladığı doğrudur, yıllar boyunca güçlü bir web sitesi oluşturucu ve sağlam bir içerik yönetim sistemine (CMS) dönüşmüştür.

WordPress’in en iyi yanı, farklı türde web siteleri oluşturmak için kullanımı kolay ve esnek olmasıdır. WordPress’in popülaritesinin bu kadar artmasının ana nedeni budur. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, WordPress internetteki tüm web sitelerinin% 32,3’ünü oluşturmaktadır.

Kullanıcı dostu özellikleri nedeniyle, Time Magazine, Facebook, New Yorker, Sony, Disney, Target, The New York Times gibi en iyi markaların çoğu web sitelerinde WordPress’in gücünü kullanıyor.

Şimdi isterseniz web sitenizi oluşturmak için WordPress’i neden kullanmanız gerektiğine bir göz atalım;

1-WordPress Kullanmak Ücretsiz ve Sınırsızdır

WordPress ücretsiz bir yazılımdır. İhtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde indirebilir, kurabilir, kullanabilir ve değiştirebilirsiniz. Herhangi bir web sitesi oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

WordPress yazılımının kendisi ücretsiz olsa da, yüklemek için bir alan adı/domain ve web barındırma/sunucu/hosting gerekir.

Bu alan adı internet sitenizin adresidir. Web sitenize erişmek için kullanıcılarınızın tarayıcısının adres çubuğuna yazdıkları şey budur (örneğin, teknoloijonline.net).

Web barındırm yani hosting/sunucu, web sitenizin tüm web sitesi dosyalarınızın depolandığı evidir.

2-WordPress Temaları ve Eklentileri İle Kolayca Özelleştirilebilir

WordPress kullanan kişilerin büyük bir kısmı ne web tasarımcıları ne de programcılarıdır. Aslında, çoğu insan WordPress’i web sitesi tasarlama bilgisi olmadan kullanmaya başlar.

Teknoloji meraklısı olmayan insanlar için WordPress mükemmel bir çözüm çünkü aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce ücretsiz web sitesi şablonu (tema) var. Her tür web sitesi için (ister blog ister iş sitesi, ister çevrimiçi bir mağaza olsun) mükemmel bir WordPress teması vardır.

WordPress temalarını kişiselleştirmek kolaydır çünkü birçoğu renkleri değiştirmenize, logo yüklemenize, arka planı değiştirmenize, güzel sliderlar oluşturmanıza ve gerçekten herhangi bir kod yazmadan gereksinimlerinize göre özelleştirmenize izin veren kendi seçenek paneliyle birlikte gelir.

Ayrıca eklentileri kullanarak WordPress sitenize özel işlevler ekleyebilirsiniz. WordPress eklentileri, web siteniz için analitik, iletişim formları, üyelik alanı ve daha fazlası gibi gelişmiş özellikler eklemek için kullanabileceğiniz uygulamalar gibidir.

Tıpkı temalar gibi, kullanmanız için binlerce ücretsiz ve ücretli eklenti mevcuttur.

3-WordPress Arama Motoru Optimizasyonu İçin Çok Uygundur

WordPress, standartlara uygun yüksek kaliteli kod kullanılarak yazılmıştır. Teknik olmayan bir ifadeyle Google ve diğer arama motorlarının WordPress’i sevmesini sağlar.

Bu nedenle, WordPress ile yapılmış siteler arama motorlarında diğerlerinden daha yüksek sıralama eğilimindedir. Fakat siz web sitenizi daha da iyileştirmek için WordPress SEO eklentilerini de kullanabilirsiniz.

4-WordPress Güvenlidir

WordPress, güvenlik düşünülerek geliştirilmiştir ve bir web sitesi çalıştırmak için çok güvenli ve güvenli bir platform olarak kabul edilir. Ancak, tıpkı gerçek dünya gibi internette de güvenlik konusunda yüzde yüz emin olmak pek mümkün değildir.

Ellerini olabildiğince çok siteye sokmak isteyen saldırganlar var. WordPress sitenizi korumak için, daha güvenli hale getirmek normal websitelerine göre daha kolay. Çünkü bu işi kendi başına yapan eklentileri mevcut. Eklentiyi indirip kurmanız yeterli, gerisini wordpress ve eklenti hallediyor.

5-WordPress Her Türlü Medya İçin Uygundur

WordPresste yapabilecekleriniz sadece yazı yazmakla sınırlı değildir. Görüntü, ses ve video dosyalarını işlemek için yerleşik bir medya yükleyici ile birlikte gelir.

WordPress, oEmbed etkin web sitelerini destekler; yani URL’yi WordPress yayın düzenleyicisine yapıştırarak YouTube videolarını, Instagram fotoğraflarını, Tweet’lerini ve Soundcloud sesini yazı veya sayfalarınıza ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.