WordPresste Sayfa ve Yazılar Arasındaki Farklar Nelerdir?

WordPress

Genellikle WordPress yeni başlayanlar yazılar ve sayfalar arasında tereddüte düşerler. Varsayılan olarak WordPress iki içerik türüyle gelir: yazılar ve sayfalar.

Aslında WordPress menüsünde ve web sitesinde oldukça benzer görünürler. Peki neden ikisine de ihtiyacınız var? Yazıları ne zaman sayfaları ne zaman kullanmalısınız?

Bu yazıda, WordPress’teki yazılar ile sayfalar arasındaki farkı açıklayacağız.

WordPressteki Yazılar nedir?

Yazılar, ters kronolojik sırayla listelenen blog içeriğidir (en üstteki en yeni içerik). Yazılarınızı web sitenizin blog sayfasında görebilirsiniz. Blog sayfanızda listelenen yayınları göreceksiniz. Eğer wordpress tabanlı bir site kullanıyorsanız muhtemelen sitenizin çok büyük çoğunluğunu da yazılar oluşturuyordur.

Web sitenize WordPress başlangıç menünüzdeki yazılar sekmesinden yeni yazı ekleyebilirsiniz veya yayınlanmış ve taslak aşamasındaki yazılarınızı düzenleyebilir ve düzeltmeler yapabilirsiniz. Başlangıç menüsündeki yazılar sekmesi aşağıdaki gibi görünür;

Wordpress Yazılar

Ters kronolojik sıralarından dolayı yazdığınız yazılar arttıkça ilk yazılarınız zamanla arka sayfalara düşer ve yıl/ay olarak gruplanır. Ama yazıları organize etmenin daha kolay yolu kategoriler ve etiketleri kullanmaktır. Her bir yazıyı ilgili kategoriye bağlamak ve ilgi alanına göre bir kaç etiket eklemek işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Wordpress Kategoriler

Yazıları yayınladıktan sonra sosyal medya eklentilerini kullanarak okuyucular tarafından Facebook, Twitter, Linkedln ve Pinterest gibi sosyal mecralarda paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kendi sosyal medya hesaplarınız da paylaşarak yazılarınızın erişilebilirliğini arttırabilirsiniz.

Yazılar yorumlar aracılığı ile karşılıklı etkileşime de açıktır. WordPress yazılarında yorumlar açık olarak gelir ama siz her bir yazı için veya üzerinden belli bir zaman geçmiş yazılar için ayarlardan kapatabilirsiniz.

WordPress yazıları genellikle yazarın adına ve yayınlanma / güncellenme tarihine sahiptir. Ana makale içeriğinden sonra, yorumlar bölümü vardır ama bunları genellikle bir sayfada bulamazsınız.

Yazıları kabataslak öğrendiğimize göre sayfaları da incelemekte de fayda var. Bu sayede ayrımı daha iyi anlayabilirsiniz.

WordPresste Sayfalar

Sayfalar, sayfanız, gizlilik politikanız, iletişim sayfanız, vb. gibi statik tek seferlik yazılan içeriktir. WordPress veritabanı sayfanın yayınlanma tarihini saklarken sayfalar zaman etiketi içermez.

Yani şöyle düşünün, blog sayfalarınızda yazılan makaleler güncel olaylar ve durumlardan ibarettir, oysa iletişim sayfanızı bir kere yazarsınız ve adres veya telefonlarınızda bir değişiklik olmaz ise devamlı aynı kalır ve menünüzde linke tıklayanlar aynı sayfaya ulaşır. Ama 2010 yılında Iphone 3 hakkında yazdığınız bir makalenin artık pek bir önemi kalmamıştır ve sadece bloğunuzun arşivlerinde yer alır.

WordPress’te kontrol panelinizdeki “Sayfalar” menüsünden sayfa ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Menüdeki konumu ve görünümü aşağıdaki gibidir;

Wordpresste Sayfalar

Yazılar kısmında da belirttiğimiz gibi sayfalar yorum içermez. Kullanıcıların iletişim sayfanıza veya yasal sorumluluk reddi sayfanıza yorum yapmalarını istemezsiniz. Yorumları etkinleştirme seçeneği vardır, ancak WordPress sayfalarınız için varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır.

Yayınların aksine, sayfalar doğal olarak hiyerarşiktir. Örneğin, bir sayfada alt sayfalara veya alt sayfalara sahip olabilirsiniz. Bir sayfayı düzenlerken Sayfa Özellikleri’nden bir üst sayfa seçerek bir sayfayı kolayca alt sayfaya dönüştürebilirsiniz.

WordPress Sayfaları ve Gönderiler Arasındaki Temel Farklar

Özetlemek gerekirse, WordPress’teki yazılarla sayfalar arasındaki temel farklar aşağıdadır.

  • Yazılar kronolojiktir sayfalar değildir
  • Yazılar sosyal paylaşıma uygundur ama sayfalar çok uygun değildir
  • Yazılar, kategoriler ve etiketler kullanılarak düzenlenir. Sayfalar hiyerarşiktir ve alt ve üst sayfalar olarak düzenlenebilir.
  • Yazılarda yazar ve yayınlanma tarihi vardır sayfalarda yoktur.

WordPress Sayfaları ve Gönderiler Arasındaki Benzerlikler

Tüm farklılıklara rağmen, WordPress’te sayfalar ve yazılar arasında bazı benzerlikler de vardır.

İlk olarak, ikisi de içerik yayınlamak için kullanılır. Hem yazılara hem de sayfalara metin, resim, form vb. Ekleyebilirsiniz. Hem sayfalarda hem de yazılarda öne çıkan resim kullanabilirsiniz.

WordPress’in yazılarını veya bloglama özelliklerini hiç kullanmadan bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca, haberler, duyurular ve diğer makaleler için sayfalar ve ayrı bir blog bölümü içeren bir kurumsal sitesi yapabilirsiniz.

En Çok Sorulan Sorular

Aşağıda, kullanıcılarımızdan yazılar ve sayfalar hakkında duyduğumuz en sık sorulan bazı sorular ve bunların WordPress’te nasıl doğru bir şekilde kullanılacağı verilmiştir.

1. Web siteme kaç tane yazı veya sayfa ekleyebilirim?

İstediğiniz sayıda yazı ve / veya sayfa olabilir. Oluşturulabilecek yazı veya sayfaların sayısında bir sınır yoktur.

2. Biri veya diğeri için herhangi bir SEO avantajı var mı?

Arama motorları düzenli içerikleri severler. Zaman etşketi olmayan içerik daha önemli olarak kabul edilir fakat diğer taraftan en güncel içeriğe verilen bir çok öncelik vardır.

Kısacası, bir fark olabilir, ancak bir başlangıç ​​olarak, bu konuda endişelenmenize gerek yok. Sitenizi kullanıcı için organize etmeye odaklanın.

3. Web sitemde veya blogumda hangi sayfaları oluşturmalıyım?

Bu durum gerçekten ne tür bir blog veya web sitesi yaptığınıza bağlı. Ancak tüm web siteleri için önemli sayfalar genelde hakkımızda, iletişim, hizmetler, gizlilik kaydı vb olabilir. Online alışveriş sitelerinde ise kargodan teslimat ve iade koşullarına kadar bir çok farklı sayfa düşünülebilir.

4. Gönderileri sayfalara ve tam tersine değiştirebilir miyim?

Yeni başlayanaların bir çoğu aslında sayfalar oluşturmak istediklerinde yanlışlıkla içeriklere içerik eklerler. Benzer şekilde, bazı yeni blog yazarları blog gönderilerini sayfa olarak kaydedebilir.

Henüz yeni başladıysanız, yazı tipi değiştirici eklentisini kullanarak bunu kolayca düzeltebilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için; https://wordpress.org/plugins/post-type-switcher/

Umarız bu makale WordPress’teki sayfalar ve yazılar arasındaki farkı ve bunların nasıl kullanılacağını öğrenmenize yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.